Cep telefonlarının en gözde 5 özelliği

Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılan telefonlarda en çok bu 5 özellik ön plana çıktı.

LG, HTC gibi büyük cep üreticileri, Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC) dört çekirdekli, dev ekranlı cepleriyle teknolojilerini sergiliyorlar. Peki bu seneki Mobil Dünya Kongresi’nin en çok dikkat çeken cep özellikleri hangileri? İşte bunlardan 5 tanesi.

Dört çekirdekli işlemciler: 2012’de uç nokta Android’lerde boy göstermek isteyenler için dört çekirdek, kaçınılmaz gibi görünüyor. Barcelona’daki etkinlikte LG, Optimus 4X HD ile ortaya çıkarken HTC, One X’i tanıttı. ZTE ise Era adlı cebini gösterdi. Tüm bu cepler dört çekirdekli Tegra 3 işlemcisini kullanıyor. Huawei ise Ascend D Quad ve Ascend D Quad XL’de kendi üretimi olan dört çekirdekli K3V2’yi kullanıyor.

Kocaman ve yüksek çözünürlüklü ekranlar: Bol bol çekirdek yanında muazzam bir ekran da olmazsa olmazlardan. LG Optimus 4X HD ve HTC One X 4.7 inç’lik ekranla geliyorlar ve 1280×720 çözünürlük sunabiliyorlar. Huawei Ascend D Quad ve Ascend D Quad XL ise, 4.5 inç’lik ekranıyla daha küçük olmasına rağmen aynı çözünürlüğü sunabiliyor.

NFC: Yakın Alan İletişimi’nin (NFC) yaygın hale gelebilmesi, onu destekleyen telefon sayısının artmasına bağlı. Bu ise yavaş yavaş gerçekleşiyor gibi görünüyor. MWC’de yeni ceplerini tanıtan Huawei, Acer, Nokia, Samsung, ZTE ve Orange gibi üreticilerin tümü, NFC çipine sahip ceplerini duyurdular.

LTE: NFC gibi LTE özellikli cepler de giderek yaygınlaşıyor. ABD’de vazgeçilmez bir bağlantı türü olan LTE, Avrupa’da çok fazla kullanılmıyor. ZTE ve LG, LTE özellikli cepleri tanıttılar ve onlardan ümitleri büyük. Bununla birlikte LTE, Nvidia Tegra 3’de desteklenmiyor. Bu nedenle HTC One X’in ABD sürümü çift çekirdekli olacak. Ancak Nvidia, bunu değiştirmek üzere GCT Semiconductor ve Renesas Mobile ile yaptığı ortaklıkları duyurdu bile.

Ucuz akıllı cepler: En çok ilgili çeken cepler, şüphesiz en pahalı cepler. Ancak bu ceplere para yettiremeyenlerin gönlünü almak için büyük bir savaş da var. Nokia, MWC’de 254 dolar’a (yurtdışı) satılacak olan Lumia 610’u tanıtırken ZTE Orbit de Windows Phone için hesaplı bir alternatif olacak. Intel de 1GHz’lik Z2000 işlemcisi ile hesaplı cep piyasasına girmek istiyor. Bu işlemciye sahip cepler, 2013’ün başından itibaren hazır olacak.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?