‘Check-in’ yaparken dikkat

Güvenlik şirketi Pronet’in Genel Müdürü Metin Kastro, o anki konumlarını bildirmek için check-in yapan sosyal medya kullanıcılarının hırsızlara davetiye çıkardığını açıkladı.

Kastro, kullanıcıların sadece yakın çevreleri ile paylaştıkları düşüncesi ile özellikle tatil dönemlerinde gerçekleştirdikleri check-in’lerin kötü niyetli kişilere ‘Evde kimse yok, gelip rahatça soyabilirsiniz’ mesajı verdiğine dikkat çekti. Bu tür platformlarda genellikle standart gizlilik ayarları kullanıldığını belirten Kastro, kullanıcıların aktivitelerinin arkadaşları olmayan kişiler tarafından da rahatlıkla görülebildiğini vurguladı.

Kastro, “Başta hırsızlar olmak üzere, kötü niyetli kişiler için evde olup olmadıklarına ya da tatile çıktıklarına ilişkin check-in yapan kullanıcıların adreslerini belirlemek son derece kolay. Bunu fark eden bazı sosyal ağlar, kullanıcıların ev adreslerini gizlemelerini sağlayan bazı geliştirmeler yaparak önemli bir adım attılar. Sosyal medya kullanıcılarına öncelikli önerimiz, hesaplarının gizlilik ayarlarını kontrol etmeleri yönünde. Bununla birlikte, check-in’lerin kimler tarafından görülebildiğini gösteren internet siteleri aracılığı ile gerekli kontrolleri yapabilir ve konum bildirimlerini yalnızca arkadaşlarının görebileceği şekilde düzenleyebilirler. Ayrıca, kullanıcılar bildirim yaptıkları platformlarda arkadaşlarını özenle seçmeli ve tanımadığı kişileri arkadaşlık listelerine eklememeliler” diye konuştu. . (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?