Chicago Tribune: “Türkiye’nin hoşgörü ortamı ABD’ye ders olmalı!”

Müslümanların kutsal ayı Ramazan sona ermeden hükümet tarafından alınan “azınlık mallarının iadesi” kararı, dış basında da yankı buldu. 

Chicago Tribune yazarı John Kass, Türkiye’de azınlık hakları konusunda ‘inanılmaz’ gelişmelerin olduğunu yazdı. Kass, Türkiye’de Hıristiyan ve Yahudi vatandaşlara karşı gösterilen hoşgörü ve dostluğun, 11 Eylül saldırısının yıldönümü yaklaşırken ABD’ye örnek olması gerektiğini kaydetti.

Kass, Başbakan Erdoğan’ın Ramazan ayında Türkiye’deki azınlık temsilcilerine verdiği iftardan yola çıkarak kaleme aldığı yazısında “Maalesef Amerika, Müslümanların hoşgörü ve nezaketle dolu tarihlerine pek göz atma isteğini duymuyor. Bugün Türkiye’de Müslüman bir çoğunluğu yöneten laik bir devlet var, ama bu aynı zamanda Hıristiyanların ve Yahudilerin de dâhil olduğu bir öykü” yorumuna yer verdi.

Başbakan Erdoğan’ın “Yıllardır yaşadığımız problemlerin çözümü için güçlü ve cesur reformların zamanı artık geldi” sözlerini de yazısında alıntılayan Kass, ayrıca ABD’deki bazı dinsel liderlerin Türkiye ile ilgili olumlu görüşlerini de sözlerine ekledi.

Bunlardan biri olan Amerika Ortodoks Kilisesi Başpsikoposu Demetrious’un yardımcısı Alex Karloutsos, Türkiye’deki son durumu şu cümlelerle anlattı: “Türkiye’de şu anda azınlık hakları konusunda yaşananlar gerçekten inanılmaz. Türkiye’de yaşayan azınlıklar ilk defa gerçek anlamda umutlandılar ve geleceğe ümitle bakmaya başladılar.” (USASABAH)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?