CHP Muhalefet’te Çözebilir

12 Haziranda yapılacak seçim çalışmaları tüm hızıyla devam ederken, çıkacak sonuçlar sonrasında yapılacak çalışmalar Türkiye siyasetini değişikliklere uğratabilir bunun en önemli belirleyicisi de CHP ‘dir.

2011 itibari ile Türkiye’de yapılan siyaset profiline bakıldığı zaman genel olarak (Türkiye’nin Güneydoğu hariç) Akp ve Chp arasında ve (Güneydoğu’da) Akp ve Bdp arasında geçiyor, Mhp’de seçim öncesi yaşanan sürprizler baraj sorununu gündeme getirdi.

SİYASİ PARTİLERİN SEÇİM DİLLERİ

Akp: 2 dönem iktidar olama avantajı ile seçimlere hazırlanan Erdoğan Genel olarak ürettiği ve çılgın olarak nitelediği projelerle seçmenlerin karşısına çıktı.

Chp: Genel Başkan değişikliği ile Meydanlara çıkan Kılıçtaroğlu, bilinen Chp yapısını kırarak Türkiye’de yaşanan tüm yapısal sorunları dile getirerek çözüm üretme vizyonu ile meydanlarda.

Mhp: Mevcut potansiyelini koruyarak kısmen sıçrama peşinde olan Bahçeli, çıkan kasetlerle ve istifalarla barajı geçme çabasında.

Bdp: Seçimlere bağımsız adaylarla girdi. Bağımsız adayların profili farklılaştırıldı, toplumun farklı kesimlerinden adayların olması beklentileri artırdı.

Mevcut siyasi partilerin ortak noktası Yeni Anayasa olması seçimlerden sonra da tartışmaların olacağının habercisi gibi görünüyor. Akp yeterli çoğunluğa sahip olmak için yoğun çaba harcasa da Anketler yeterli çoğunluğu sağlamayacağı yönünde. Böyle bir durumda Chp’siz bu işin olmayacağı anlamına geliyor.

Durumun bu Hal alması durumunda Chp seçim meydanlarında verdiği sözler doğrultusunda bir rol alırsa önünü fazlasıyla açar, daha önce yeterli çoğunluğa sahip olduğu halde bunları yapamayan Akp bunun hesabını seçmenlerine rahatlıkla veremez.

Bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın aday olması durumu veya başabakablık görevini sonlandırması, Erdoğan’dan sonra gelecek liderin kim olacağı da hesaplanırsa siyasetin farklı yönlere kayma ihtimalini güçlendiriyor.

Tüm bu ihtimaller sonrasında Chp muhalefet’te kalsa da çözüm üreten parti pozisyonuna geçme şansını yakalayabilir, eski pozisyonunda durur ise Kılıçtaroğlu hem kendisinin hem de partisinin pozisyonunu yukarıya çekemez.

Latif Çavdar
[email protected]
alaturkaonline.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?