CHP’nin A takımından döviz fiyatlarına ilk yorum !

CHP’nin A takımından döviz fiyatlarına ilk yorum !

FAİK ÖZTRAK: 2018 YILINDAN BU YANA MİLLETE GÜN YÜZÜ GÖSTERMEDİ!

Cumhuriyet Halk Partisi Parti sözcüsü Faik Öztrak yükselen döviz kurlarıyla ilgili yaptığı açıklamada “Futnol 90 metrelik sahada oynanır, bunlar maç oynanırken sahayı 10 metreye indirdiler. Yabancı takım oyuncularına kırmızı kart gösterdiler. Şimdi de diyorlar ki “gelin yeniden maç yapalım ama topunuzu getiririn. Adamlar da diyor ki “siz mızıkçılık” yaptınız.” dedi. Saray’daki tek kişilik hükümetin çok büyük zararları olduğunu söyleyen CHP’li Öztrak “Saray rejiminin 2018 yılından bu yana millete gün yüzü göstermediğini” söyledi.

Dolar dün tarihi bir rekor kırarak 7.36’ya kadar yükseldi. Pound ve Avro’da kendi rekorlarını tazeledi. Borsa Istanbul en büyük düşüşlerinden birini yaşadı. Kısacası 6-7 Ağustos 2020 Türkiye ekonomisinin en kötü günlerinden biri olarak tarihe geçti. CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugünlerin geleceğini beklediğini söyledi ve ekledi. “Türkiye uzunca bir süredir ekonomide hiçbir şey yapmıyor. Sadece pansuman ve aspirin tedavisiyle işleri götürmeye sorunları bir şekilde sıcak parayı kullanarak halının altına süpürmeye, borçları borçla çevireye çalışıyorlardı. Bu bir noktaya kadar yapılabilirdi. Özellikle pandemiden sonra Türk ekonomisindeki sıkıntılar hatalar daha net bir şekilde ortaya çıkmaya başladı. Bütün dünya burada olağanüstü önlemler alırken biz yine eski tas eski hamam borcu borçla çevirerek bu işi götürebileceğimizi zannettik. İşler sonunda bu noktaya dayandı. 10 milyon işsiz, 7.5 liraya dayanmış dolar, 9 liraya dayanmış Avro. Bunların üstüne bir de belirsizliği ve sıkıntılı durumu daha çok arttıracak bir söylem var. “Efendim faizi artırırlarsa enflasyon artarmış, faizi düşürürlerse enflasyonu düşürürmüş” gibi bir takım ilginç teorilerin arkasına sığınarak Merkez Bankası’na sıradışı kararlar aldırdılar. Piyasalara ciddi şekilde müdahale ettiler” ifadelerini kullandı.

“FUTBOL 90 METREDE OYNANIR BUNLAR MAÇ OYNANIRKEN KURAL DEĞİŞTİRDİ”

Futbol karşılaşmalarından verdiği bir örnekle durumu açıklayan Öztrak “Futbol 90 metre bir sahada oynanır. Bunlar oyun oynanırken sahayı 10 metreye indirdi. Bu yapılacak en büyük hataydı, yetmedi bir de bütün yabancı takım oyuncularına kırmızı kart gösterdiler. Tek kale maç yapmaya başladılar. Ne zaman top patladı dövizi, faizi tutamaz hale geldiler. Şimdi diyorlar ki “yeniden gelin 90 metrede maç yapalım ama topunuzu da getirin” adamlar da diyor ki “siz mızıkçılık yaptınız. Mızıkçılık yapılan bir yere bizim gelmemiz söz konusu dahi olamaz, güven vermiyorsunuz” dedi.

KUR ARTIŞININ SONUCUNDA NELER OLACAK?

Kur artışlarının bedelini vatandaşın ödeyeceğini belirten CHP Sözcüsü “Dolar ve eurodaki artış bir müddet sonra fiyatlara yansıyacak asgari ücretin bugün dolar cinsinden ederi düşüyor, yarın satın alma gücü de daha aşağılara doğru gidecek. Milletimiz daha da yoksullaşacak yeni iş imkanları yaratmak giderek düşecek çünkü dışardan da içeriden de yatırımcıların iştahını kestiler. 10 milyonun üstüne tırmanmış gerçek işsizlik rakamı çok daha yukarılara doğru gidecek” değerlendirmesinde bulundu. Öztrak ayrıca önemli iktisatçıların “dünya yoksullaşacak” açıklamarına karşı Türkiye’nin hiçbir tedbir almadığını da söyledi.

60 MİLYAR DOLARA YAKIN REZERV SATILDI!

Doların 6.85 bandında tutulması için rezervlerden 60 milyar dolar paranın harcandığını belirten CHP’li Öztrak bu paranın faiz lobilerine, havuz müteahhitlerine gittiğini söyledi. Öztrak şöyle konuştu. Doları 6 lira 85 kuruşda tutabilmek için sene başından bu yana yaklaşık 60 milyar dolara yakın rezerv sattılar. Niye sattınız? Türkiye’de faiz geliri elde edenler, bütçenin faizlerini alanlar, bütçeden garantili ödemeleri alanlar bu paraları alsınlar ucuz dövizi kullanarak dolara, euroya çevirsinler yurt dışına çıkarsınlar diye. Ne oldu şimdi? Rezerv kalmadı. Vatandaşa şimdi dövizi kaçtan satacaksınız? 7 lira 33 kuruştan. 6.85’den faiz lobisine sattınız, havuz müteahhitlerine sattınız vatandaşa gelince 7 lira 33 kuruş. Türkiye serbest kur rejimine geçmişti, birileri saldırıp döviz alıp yurtdışına çıkarıyorsa bunun ceremesini çekmeliydi dövizi pahalı almalıydı. Ama böyle yapılmadı aksine kontrollü kura dönüldü zannedildi ki teğet geçecek kriz ama geçmedi. Saray’daki tek kişilik hükümetin bu ülkeye gerçekten çok büyük zararları oluyor. 2018 yılından bu yana millete gün yüzü göstermedi.”

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?