ÇİLEK BAKIMI

ÇİLEK BAKIMI

Galatasaray’ın transfer ettiği Sayın Ünal Aysal’ın tabiri ile Çilekleri değerlendirelim.

  • Çilek satın alırken özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Sadece olgunlaşmış olanlardan almak lazım. Çünkü olgunlaşmamış çileklerin aroması azdır ve sert olurlar. Çilekler durdukça olgunlaşmazlar. (Drogba ve Sneijder’in olgunluğu konusunda bir tereddüt yok)
  • Çileklerin taze olmasına dikkat etmek lazım. Üstüste konmuş çamurlu meyveler yanı sıra çürük ve küflü çilekler almamaya dikkat etmek lazım. (Dört aydır oynamayan ve sık sakatlanan Sneijder’in tazeliği ve uzun süre Çin takımı ve futbolcuları ile antreman ve maça çıkmış Drogba’nın bu kriterlere pek uymadığı görülüyor)
  • Çileklerin olabildiğince az güneşte durmuş olması gerekir. Çünkü güneş onları olduğundan daha hızlı olgunlaştırıp bozulmalarına neden olur. (Drogba ve Sneijder medyanın pofpoflama güneşi altında uzun kaldılar)
  • Çilekler ezilmeye karşı hassas meyveler olduklarından aldıktan sonra taşırken dikkat edilmesi gerekir. (Taşıma konusunda yönetim ve seyirci üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Ancak teknik ekip konusunda aynı kanıda değilim)
  • Çilekler uzun süre dayanmadıklarından tüketeceğiniz günü çok iyi seçmek lazım. (Sneijder ve Drogba tüketilmeye bence teknik ekip tarafından hazır hale getirilmeli ki; henüz getirilemedi.)
  • Çilekleri yıkamadan önce yeşil saplarını ayıklamalı ve sudan geçirip durulayarak yıkamalı ve süzmeye bırakılmalı. İsterseniz yıkama suyuna limon suyu ve sirke ilave edebilirsiniz. Böylece mikroplardan daha etkili temizlemiş olursunuz. (Çinden ve İnterden kalma yeşil sapların çok iyi temizlenmediği ortada. Bırakın sudan geçirip limon suyu ve sirke ilavesini torbasıyla bize servis edildi)
  • Çilek çok hassas bir meyvedir. Zarar görmeyeceği şekilde saklanmalı ve korunmalıdır. (Allah’ı var bu konuda herkes elinden geleni yapıyor)
  • Çileklerin formda kalması için aromasını yitirmeden tüketmek lazım. Durdukça tadını kaybeder. (Umarım Drogba ve Sneijder’de halen aroma kalmıştır)
  • Çilekleri saklamak için kaldırmadan evvel çürük veya ezilmiş olanları ayırmalısınız. Bozulmuş veya ezik çilekler hemen diğer sağlam çilekleri de etkilemeye başlar. (Galatasaray’ın ilk yarıda ki kimyasının bozulması bu sebepten olabilir)
  • Çilekleri yıkadıktan sonra biraz kurumaya bırakıp düz bir tepsi veya tabağın içine tek tek dizip önceden dondurun. Ardından donmuş çilekleri tek tek tabaktan çıkarıp bir poşete koyun. Bu şekilde çilekler daha iyi fomda kalıp şekillerini kaybetmezler ve daha sonra tek tek kullanmakta mümkün olur. (Burda iş yine teknik ekibe düşüyor)
  • Kesinlikle çilekleri şakır şakır akan suyun altına tutup yıkamamamak lazım. Bir kaba doldurduğunuz suda dikkatlice yıkamak lazım. Ardından bir süzgeç veya kağıt üzerinde süzmeye bırakılması lazım. (Burda suç tamamen yönetim ve medyanın. Gerçekten çok yoğun tazzikli suyla bu transferler komuoyuna sunuldu)
  • Çileklerin saplarını ancak yıkama işlemi bittikten sonra yavaşça koparın. Böylece çileğin içinde gizlenen aroma yok olmaz. (Biz hep birlikte sapları ile birlikte biran önce yemeye çalışıyoruz)
  • Çilekler en iyi elma, kuşkonmaz ve avakado ile birleştirilip tariflerde kullanılırsa faydası daha çok olur. (Elmaları, kuşkonmazları ve avakadoları tespit etmek teknik ekibin işi)

Vermek istediğim özel bir mesaj yok.

Kim ne anladıysa….

Ercan Özdemir / Los Angeles

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?