53.6 F
Los Angeles
21 Kasım 2019
Anasayfa Haberler Amerika Çılgın projenin detayları belli oluyor

Çılgın projenin detayları belli oluyor

Google’ın patronları Larry Page ve Eric Schmidt, Titanic filminin yönetmeni James Cameron ile X Prize’ın yaratıcısı Peter Diamandis’in, göktaşlarında maden aramak için kurduğu şirket, çalışmalarına Dünya yörüngesine uzay teleskopları fırlatılmasıyla başlıyor.

“Planetary Resources” (Gezegen Kaynakları A.Ş.) isimli şirketin, gökyüzünü ve Dünya’yı gözlemlemek için göndereceği teleskoplardan elde edilen bilgilerin kişisel bilgisayarlara akacağı belirtiliyor.

Dünya dışında bir ticari krallık kurma fikri uzun vadeli bir proje. Ancak yakın zamanda yapılmak istenen şey, göktaşlarında maden arama çalışmaları yaparak, bunların nelerden oluştuğunu anlamaya çalışmak.

Aslında, göktaşlarından demir, nikel gibi kritik metallerin kaynağı olarak faydalanılması uzun süredir tartışılan bir konuydu. Ancak maliyetin yüksek olması, bilimsel uzmanlık eksikliği, teknik imkânsızlıklar gibi sebeplerden ötürü projeler hayata geçirilememişti.

EN AZ 10 YIL

NASA uzmanları projelerin maliyetinin onlarca milyar dolar olacağını ve astronotları bir göktaşına indirmek için 10 yıl gerekeceğini belirtiyor.

Şirketin “yatırımcı ve danışman grubu” listesinde, Google CEO’su Larry Page, şirketin idari başkanı Eric Schmidt, “Avatar” filmiyle çoktan uzaya çıkan yönetmen Cameron, Microsoft’un iki kez uzaya giden eski yöneticisi Charles Simonyi, Google direktörü ve sermayedar Ram Shriram ve Teksaslı teknoloji devi Ross Perot da bulunuyor.

Basın bülteninde ayrıca NASA’nın Mars misyonunun eski direktörü Chris Lewicki, Planetary Resources’ın başkanı ve başmühendisi; Diamandis ve Anderson ise eşbaşkanları olarak belirtiliyor.. (Hürriyet)

Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi Alaturka Online yıllardır Amerika'da en çok okunan ve takip edilen tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Alaturka - Amerika'daki Aileniz.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

169,627BeğenenlerBeğen
12,547TakipçilerTakip Et
587TakipçilerTakip Et
7,744TakipçilerTakip Et
10,600AbonelerAbone