‘Çin pazarı büyümeye devam ediyor, ABD’nin ticaret savaşını kazanma şansı yok’

Çin’de devlete yakın yayın organlarından Global Times’ta yayınlanan bir analiz yazısında, ABD Başkanı Donald Trump’ın salı günü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda (BMGK) yaptığı konuşmasındaki Çin karşıtı tutum eleştirilerek, “Dünya karmaşık çıkar ilişkilerini barındıran karmaşık bir sisteme sahiptir ve dünyayı iki çatışma kampına ayırmak imkansızdır. Hem AB hem de Japonya Çin’le ticaret yapıyor. Çin, yaklaşık 120 ülke ve bölgenin en büyük ticaret ortağıdır. ABD’nin, tüm dünyayın Çin karşıtı tutum almasını umması gerçekçi değildir” denildi.

‘SAVAŞ ÇIKMAZA ULAŞTI’

Yazıda, Trump’ın konuşmasıyla ilgili “Dünya çapında olumsuz tepkilere yol açtı” denildi ve “Çin-ABD ticaret savaşı bir çıkmaza ulaştı. Washington Çin’e karşı bir saldırı başlattı, ancak istenen sonuçlara ulaşamadı. Batı dünyası genellikle tarafsız bir tutum sergilemiştir ve ABD bir avantaj pozisyonu bulamamıştır” ifadeleri kullanıldı. 

Değerlendirmede ayrıca, ABD’nin ticaret savaşını kazanma şansı bulunmadığı vurgulanarak şu ifadeler yer aldı: “Çin-ABD ticaret savaşı bir çıkmaza ulaştı. Washington Çin’e karşı bir saldırı başlattı, ancak istenen sonuçlara ulaşamadı. Batı dünyası genellikle tarafsız bir tutum sergiledi ve ABD bu sebeple avantajlı pozisyona sahip olamadı. Çin, gelişme ivmesini sürdürdüğü sürece, ABD ticaret savaşını kaybetmeye mahkumdur.”

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?