Çin’de ‘Beyaz Kitap’ yayınlandı: ABD ekonomik hegemonya peşinde

Yayınlanan kitapta, ABD’nin ‘en büyük gelişmiş ekonomi’, Çin’in ise ‘gelişmekte olan en büyük ekonomi’ olduğu belirtilirken, ‘bazı ticari sürtüşmelerin doğal olduğu’ belirtiliyor ve anahtar tavrın ‘karşılıklı güvenin nasıl geliştirileceği ve farklılıkların nasıl yönetileceği’ sorularına verilecek cevapta yattığı ifade ediliyor.

TRUMP YÖNETİMİNE GÖNDERME

Beyaz Kitap’ta, iki ülke arasındaki ticari sürtüşmelerin ‘sürdürebilir’ noktada tutulabileceği vurgulanırken, bunun önündeki engelin Trump yönetimi olduğu belirtiliyor ve “2017’de göreve gelen ABD yönetimi, ‘Önce Amerika’ sloganıyla  karşılıklı saygı ve eşit istişarenin temel normlarını terk etti” ifadeleri kullanılıyor.

‘KORUMACI EKONOMİ’ ELEŞTİRİSİ

Yayınlanan belgede ayrıca ABD’nin Trump yönetimiyle birlikte içerisine girdiği korumacı eğilim ‘tek taraflılık ve ekonomik hegemonyacılık’ olarak nitelendirilerek “Gümrük vergisi gibi ekonomik önlemlerle diğer ülkelerin gözünü korkutuyor ve baskı yoluyla Çin’e kendi ekonomik çıkarlarını dayatıyor” denildi. 

BEYAZ KİTAP NEDİR?

Beyaz Kitap, Çin Devlet Konseyi tarafından çeşitli aralıklarla yayınlanan ve önemli konu başlıklarına değinilen bir devlet belgesidir.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?