Çin’de Ölüler Bayramı

Çin’de Ölüler Bayramı (Qingming) zamanı geldi. Geceleri kaldırımlarda ufak ateşler yakılıyor, arabalar git gide seyreliyor. Mezar ziyaretlerinin yapıldığı bayramda buna vakit bulamayanlarsa, belli bir para karşılığında kendi yerlerine aile mezarı ziyareti yapacak hatta ağlayacak insanları görevlendiriyor.

Bayram nedeniyle üç günlük tatili olan Çinlilerin büyük bir kısmı ya memleketlerine gidiyor ya da bayramı şehirlerde geçiriyor.

4 Nisan’da kutlanan bayram, insanlarailesindeki ölülerin mezarlarına gidiyor, taşları temizliyor, boyuyor, rengarenk çiçeklerle süslüyor. Buritüeller, ölülerin ruhuna saygıanlamına geliyor.

Törenlere katılmaya vakit bulamayan veya bu tatil günlerini daha iyi değerlendirmek isteyen Çinlilerse değişik bir yola başvuruyor. Kendilerinin yerine dini ayinlere katılacak, mezarları ziyaret edecek birilerini parayla tutuyorlar.

Hatta birçok yerde, bu hizmeti verenlerin reklamlarına rastlamak mümkün. Örneğin, 60 euroya mezar temizliği, mum yakma, meyve ve çiçekler bırakma işlemleri gerçekleştiriliyor. Eğer, sizin yerinize geçecek mezar ziyaretçinizin ağlamasını istiyorsanız, o zaman daha fazla paraya kıymanız gerekiyor.

Ağlama için ekstra ücretse bulunduğunuz şehre göre, 10 dakikası 35 ile 80 euro arasında değişiyor. Ancak makbul olanı, 20 dakikalık mendilli ve feryat figanağlamalar. Tabii bunun için daha büyük bir mebla ödemek gerekiyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?