Çin’de trafik sorununa süper çözüm

Çin’in en büyük üçüncü şehri Guangju’da trafik sorununa çözüm bulmak için ilginç bir uygulamaya geçildi. Belediye özel otomobil plakalarını artık açık artırmayla ve piyangoyla verecek.

Geçtiğimiz hafta yürürlüğe giren bu uygulamayla Çin’in en büyük otomobil üretim merkezlerinden biri olan Guangju’da trafikteki araç sayısının yarıya indirilmesi planlanıyor.

Guangju Belediyesi’nin aldığı bu karar Çin’deki büyük şehirlerde yaşam kalitesini yükseltme önlemlerinin kısa vadeli ekonomik büyümenin politikalarının önüne geçişinin son örneği.

Böylece havası ve suyu en kirli ülkelerden olan Çin’de uzun vadede sağlık harcamalarının düşürülmesi ve büyümenin uzun vadede kalitesinin yükseltilmesi planlanıyor.

KAYGI DA YARATTI
Ancak ekonomistler bu politikaların aynı zamanda kısa vadede maliyetlerin yükselmesi anlamına geleceğini belirtiyor. Bu da Çin’de ekonomik büyümenin yavaşlamasıyla ilgili tartışmaların arttığı bir dönemde kaygı yaratıyor.

Guanju Planlama Dairesi Yardımcı Direktörü Çen Haotyan, “Elbette hükümetin bakış açısından bir miktar büyümeden taviz veriyormuşuz gibi görünüyor ancak bunu tüm vatandaşlarımızın sağlığı için yapıyoruz ve kesinlikle buna değer” dedi.

Çin’de bu yönde atılan dikkat çekici birçok adım var. Örneğin Nancing ve Hangju eyaletlerinde temiz petrol ve dizel yakıtlarına geçildi. Dongguan ve Şenzen’deb Vuşi ve Suju’ya hatta başkent Pekin’e kadar birçok yerde çevreyi kirleten fabrikalar kapatılıyor. Şian ve Urumçi’de ise 2005’ten önce üretilmiş otomobillerin trafiğe çıkması yasaklandı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?