Çizgi Kahramanlar için Son İki Gün

Çizgi Kahramanlar için Son İki Gün. Facebook profil resmimiz ruh halimizi yansıtıyor çoğu zaman. Kimi sevgilisini koyuyor, kimi arabasını, kimi sevdiği yemeği…

Bir de toplum bilinciyle koyduğumuz politik ve fanatik resimlerimiz var tabi. Örneğin biz Türkler belirli gün ve haftalarda Atatürk ve bayrak resmini profil resmi koymayı pek severiz. Hatta unutup profil resimini değiştirmeyeni de  dövüyorlar.

Son günlerde facebook profil resimlerinde evrensel bir birlik var. Herkes bir çizgi roman kahramanın koymuş. Profil resimleri rengarenk : Heidi, Micky Mouse, Süperman, He-Man çocukluk anılarından kalan unutmaya yüz tutmuş binlerce renkli kahraman. Başta ne yapmaya çalışıyor bu ecnebi arkadaşlar, sevimlilik mi diye düşündüm. Sonra okuyunca gördüm ki meğersem bu evrensel bir tepkiymiş. Çocuklara yapilan şiddete karşı durduğumuzu 6 Aralığa kadar profil resmimizi beraber büyüdüğümüz çocukluk kahramanımızı koyup tepki gösterecekmişiz.

Hay Allah nasıl atlamışım ben bunu ? Hemen Stewie Griffin‘in en beğendiğim resimlerinden birini koydum.  Stewie ile büyümedim ama son zamanlarda en sevdiğim çizgi kahraman O.  Bebek arabasında oturmuş altında bezi bağlı dinamit yapmaya çalıştığı bir resim. Aslında tost ekmeği arasında sigara içmeye çalıştığı resimimi seçsem diye baya ikileme düşmüştüm.

Şimdi her şey tamam. İki gün boyunca o resim profil resmim ve bütün arkadaşlarıma göstermiş oluyorum ki çocuklara olan şiddete karşıyım ve duyarlıyım.

Ben de vicdanım da rahat…. Öyle mi gerçekten?

Oysa dünyanın herhangi bir yerinde bu sırada bir çocuk köle gibi çalışmaya devam etti, diğeri ağlayarak pornografik filmdeki rolüne devam etti, diğeri açlıktan öldü, ötekisi zorla dilendi… Ahhh diyordu belki o sırada bir babam olsaydı da bana bir şiddet gösterip tokat atsaydı da gül bitseydi orda.

Kaçımız dünyada iki yüz milyondan fazla çocuk işçi olduğunu biliyoruz? Kaç tanemiz ömründe bir kez olsun Çocuk Esirgeme Kurumuna gitti ve o yanlız çocukların sırf onunla konuşuyorsunuz diye yüzlerindeki o koca gülümsemeye şahit oldu? Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirgesini de herhangi bir  çocuk hakkı ihlalinde telefonla şikayet edebileceğimizi de bir çoğumuz duymamıştır.

Aman olsun bu kadar ayrıntıyı düşünüp can sıkmaya ne gerek var??  Biz çocukluk kahramanlarımızı koyduk profil resmimize, içimiz rahat bir sonraki belirli gün ve haftaya kadar.

Seda Gayretli / San Fransisco 4 Aralık 2010

Advertisements
Önceki haberLATAA Networking Event at The Penthouse
Sonraki haberAvukat Seda Gayretli de Alaturkaonline.com’da
Trabzon Anadolu Lisesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okudu. 2004 yılında Hollanda da uluslarası kurgusal dava yarışmasında 3 takım arkadaşıyla Türkiyeyi temsil etti. Fakülte yıllarında AUHF`nin geleneksel mizah dergisi Ceride-i Kantar da yazdı ve karikatürler çizdi. 2006 yılında mezuniyetinden hemen sonra İstanbula taşınarak İstanbul Barosuna kaydolarak İstanbul Üniversitesinde özel hukuk ana bilim dalında yüksek lisansa başladı. 2009 Nisan ayına kadar değişik uluslarası burularda danışmanlık ve avukatlık yaptı. 2009 Nisan ayında devlet bursuyla New Jerseyde 3 aylık hızlandırılmış dil kürsünün akabinde 2009 Eylülde UCLA School of Law da LL. M. mastera başladı. Masterini tamamladıktan sora bir süre sonra yine Türkiyede şirket avukatlığı yaptıktan sora tekrar Amerikaya dönerek Golden Gate University School of Law da doktora eğitimine başladı. Tez aşamasına geçtikten sonra Amerikada bir büroda staj yaptıktan sonra İsviçrede 6 ay süresince Birleşmiş Milletler Fİkri Haklar Örgütü için wipo lex projesinde Türkiye dahil olmak üzere 7 diğer ülkenin hukuk databaşını hazırladı. Fikri haklar, temiz enerji hukuk, teknoloji transferi ve medeni hukukla ilgilenmektedir. Yüzme, basketbol ve atletizm lisansı sahibidir ayrıca 3 yıl yüzme hocalığı yapmıştır. Akıcı İngilizce, orta düzeyde Almanca başlangıç seviyesinde Fransızca, Rusça ve Arapça bilmektedir.

1 YORUM

  1. Çok mu artniyetli düşünmeye başladım acaba?? Dünya rakı haftası diye düşünülmüş bir tarihte herkesin profiline rakı kadehleri koyacağı bir zamanda hiç tanımadığım kişilerden gelen şu mesajlar “Facebook profil resminizi çocukluğunuzda en çok sevdiğiniz çizgi film karakterininresmiyle değiştirin ve arkadaşlarınızı da buna davet edin.6 Aralıkta facebookta insan yüzü olmamalı. Bu çocuklara şiddete ve tacize karşı bir kampanyadır. Lütfen bunu herkese yayalım..” rastlantımıdır?? Yoksa ileriye dönük bir altyapımıdır? 36 liralık 70lik rakıdan bana kalan kar 3,24 lira. Dağıtıcıya kalan kar en fazla 1.62. Fabrikaya kalan kar ise maksimum 0,81. Devlete ne kaldı? 30,33 lira. %2250 den fazla. İsveç de sert içkiden alınan vergi %67, Fransada %33, Çek cumhuriyetinde &27, Arap ülkelerin de paha biçilmez( Kafam uçtu kısmı işte burda gerçek oluyor) Türkiye de ise şimdilik sınırda.!!! Siz zevkle çizgi film karakterleri paylaşın, ben rakımın son demlerini içiyorum. Şerefine tom&jerry….

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?