Clinton, Bingazi saldırısının sorumluluğunu üzerine aldı

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Libya’nın Bingazi kentindeki ABD Konsolosluğuna düzenlenen saldırıyla ilgili olarak, ABD’nin ülke dışındaki tüm diplomatik misyonlarının güvenlik sorumluluğunun kendisine ait olduğu söyledi.

Peru ziyareti sırasında CNN’e konuşan Clinton, Dışişleri Bakanlığı’nın güvenliğinden kendisinin sorumlu olduğunu belirterek, “Sorumluluğu üzerime alıyorum. Dışişleri Bakanlığı’nın dünyanın dört bir yanında, 275 görev bölgesindeki 60 bini aşkın çalışanının sorumluluğu bende.” dedi.

Clinton, ABD Başkanı ve Başkan Yardımcısının güvenlik yetkilileri tarafından alınan spesifik kararlar konusunda bilgi sahibi olmayabileceğine de işaret etti.

ABD’nin Bingazi Konsolosluğu’na geçen ay düzenlenen, Hz. Muhammed’e hakaret içeren “Müslümanların Masumiyeti” filmine tepki olarak gerçekleştirildiği öne sürülen saldırıda Libya Büyükelçisi Chris Stevens ile diğer üç Amerikalı yetkili hayatını kaybetmişti.

Bu saldırının ardından Ortadoğu’da sular durulmamış, kanlı protestolar yapılmıştı.

OBAMA’YA SİPER OLDU

Bu saldırı, başkanlık seçimlerinden önce Başkan Barack Obama’nın Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney’nin eline verdiği en önemli kozlardan biri olmuştu.

Clinton, CNN’e yaptığı açıklamada, Romney’nin Obama’ya yönelik “şimdi elime geçtin” tavrına ve suçlamalarına son vermek istediğini de dile getirdi.

Clinton’ın Bingazi olayının sorumluluğunu üstlenmesi, iki başkan adayı arasında yapılacak olan ikinci münazaranın hemen öncesinde gerçekleşti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?