Clinton: Esad bizimle alay ediyor

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın bir yandan BM-Arap Birliği temsilcisi Kofi Annan’la görüştüğünü, diğer yandan da dünyayla alay eder gibi askeri operasyonlar düzenlettiğini söyledi.

Clinton, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, “Hükümete bağlı ordu güçlerinin işlediği önceden planlanmış cinayetlerle, sivillerin kuşatma altında kendini savunmak için yaptığı hareketlerin bir tutulmasını reddediyoruz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı, “Ne gülünçtür ki, Esad BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan’la görüşürken bile, Suriye Ordusu Idlib, Hama, Humus ve Rastan’da saldırı düzenliyordu” diye konuştu.

ANNAN ANKARA’DA

Suriye ve Katar’daki temaslarının ardından bugün Türkiye’ye gelen Annan,Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, “Suriye’deki bu durum bir günde çözülecek bir durum değil ama umarım en kısa sürede çözülür” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Willaim Hague’un başkanlığında düzenlenen BM Güvenlik Konseyi toplantısına BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ve Portekiz Dışişleri Bakanı Paulo Portas katılıyor.

Güvenlik Konseyi, Genel Sekreter Ban’ın tavsiyesi doğrultusunda, Libya’da görev yapan BM siyasi misyonunun görev süresini oybirliğiyle bir yıllığına uzattı. Libya’daki BM misyonu, ülkede demokrasinin yerleşmesi, kamu asayişinin sağlanması konularında yönetime yardımcı oluyor.

BM, ABD, Rusya ve AB’den oluşan Ortadoğu Dörtlüsü de BM’de bir toplantı gerçekleştirdi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?