Clinton’dan Davutoğlu’na yemekli protokol

DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, 2010’daki Mavi Marmara Olayı’ndan sonra en kritik ABD ziyareti bugün başlıyor.

Clinton ile en üst düzey protokolde başbaşa yemek yiyecek olan Davutoğlu, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon’dan Savunma Bakanı Leon Panetta’ya hükümetin en üst düzey yetkilileri ile bir araya gelecek. Gündem tüm Ortadoğu. Suriye, İran, Irak, Hamas-Fetih Barışı ve İsrail ilişkileri.

SURİYE: En önemli gündem maddesi, Başbakan Erdoğan’ın önceki gün söylediği “Suriye konusunda yeni bir inisiyatif başlatabiliriz” sözleriyle işaretini verdiği Suriye diplomasisi olacak. BM Güvenlik Konseyi’nden Rus ve Çin vetosunun ardından Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Bakanlıkta bir araya gelip Suriye konusunda yeni bir yol haritası ele alacaklar. Clinton, sadece çok önemli ziyaretlerde uygulanan protokolle Davutoğlu ile öğlen yemeğini başbaşa yiyecek.

KONGRE: Bugün programına ABD Kongresi’nde görüşmelerle başlayacak Davutoğlu’nun Kongre üyeleri ile toplantılarında da Suriye ağırlıklı yer tutacak. Davutoğlu’nun Kongre’deki görüşmelerinde de Türkiye’den Özgür Suriye Ordusu’na destek vermesi istenecek.

m İRAN: Hafta başında İran’a bir saldırının bölge için felaket doğuracağını söyleyen Davutoğlu, önümüzdeki pazartesi bir araya geleceği Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Tom Donilon ve öğleden sonra buluşacağı Savunma Bakanı Leon Panetta ile ağırlıklı İran konusunu ele alacak. Beyaz Saray ile İran’ın tekrar müzakere masasına çekilmesini ve Türkiye’nin bu konuda üstleneceği inisiyatifi değerlendirecek. Ayrıca ABD’nin İran’a karşı aldığı ağır yaptırım paketinin Türkiye ve Türk şirketler için sonuçlarını konuşacak.

DİĞER KONULAR: Görüşmelerde ayrıca Irak, Filistin ve İsrail meselelerinin gündeme geleceği tahmin ediliyor. ABD tarafının 2010’daki Mavi Marmara Olayı’ndan sonra bozulan Türk-İsrail ilişkilerini gündeme getirmesi bekleniyor. Clinton, konuyu önceki gün Washington’da görüştüğü İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ile de ele aldı. Ve Sözcü Nuland’ın açıklamasına göre Clinton, Lieberman’ı Türkiye ile yakınlaşmaları konusunda uyardı ve iki ülkenin de ABD’nin müttefiği olduğunu söyleyerek, “Beraber yapacak çok iş var” dedi.

ABD’de sürpriz çıkış

ABD’de 2012 başkan adaylarını çıkarmaya çalışan Cumhuriyetçi Parti’nin önceki akşam üç eyalette yaptığı önseçimde Rick Santorum sürprizi yaşandı. Önceki hafta Florida’da gerçekleştirilen önseçimde üçüncü gelince yarıştan koptuğu yorumları yapılan eski Pennsylvania Valisi, Minnesota, Colorado ve Missouri’nin üçünü de kazandı. Delege sağlamadığı için “güzellik yarışması” denilen prestij gecesinde, yine de sonuçlar yarışın favorisi Mitt Romney için soru işaretleri doğurdu. Örneğin liberal eğilimli Romney’nin 2008’deki önseçimde yüzde 41 ile farklı kazandığı Minnesota’yı bu sefer yüzde 45 alan, Evanjeliklerin desteklediği Santorum ve yüzde 27 alan liberal eğilimli aday Ron Paul’un arkasından üçüncü bitirmesi, başarısızlık olarak değerlendirildi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?