Clippers-Jazz maçı sonrası Enes Kanter ve Corbin ile özel söyleşi

94 gün önceydi…

Genç Milli basketbolcumuz Enes KanterNBA kariyerine Staples Center gibi zor bir stadda, zor bir seyirci önünde, zor bir rakip Los Angeles Lakers’a karşı oynanan maç ile başlamıştı.

O gün maç içinde kendine 20 dakika 30 saniye yer bulan genç Enes, maçı 5 sayı ve 11 rebound ile tamamlayıp, izleyenlere “geliyorum” mesajı vermişti..

Maçtan hemen sonra Enes hakkındaki fikirlerini sorduğumuz koç Tyrone Corbin, ileriye dönük umutla konuşmuş, ilerki zamanlarda Enes’den beklentilerini kelimelere dökmekte güçlük çekmişti.

Enes’li Jazz bugün, 94 gün sonra Los Angeles’a, bu sefer NBA’in en güçlü ekiplerinden biri olan Los Angeles şehrinin bir diğer temsilcisi Clippers’a karşı oynayacakları maç için geldi. Genç Enes bu sefer 11 dakika 10 saniye görev aldığı maçı, 7 sayı ve 4 rebound ile tamamladı..

Biz de Alaturka Online olarak genç temsilcimiz Enes Kanter’in yanında, tribünlerdeki 200 kadar Türk basketbol sever ile birlikte yerimizi aldık.

Los Angeles Lakers’in New Orleans Hornets’i 88-85 yenip galibiyet ile başladığı günü, yine bir galibiyet ile kapatmak isteyen Los Angeles Clippers, aynı zamanda 2006 yılından beri hasret kaldığı 5 maçlık galibiyet serisini tazelemek istiyordu. Belki de bu sebeptendir ki, maça müthiş istekli ve hızlı başladılar.

26 sayı, 6 asist ile oynayan CP3’ye, Blake Griffin 26 sayı 8 rebound 6 asist, Föye ise 17 sayı 6 asist ile eşlik edince ve bunun üstüne kenardan gelen Young 13 sayı ile bu üçlüye destek çıkınca, Clippers için galibiyet kaçınılmaz oldu.

İlk beş başlayan 4 oyuncusu Miles (13), Millsap (18), Jefferson (26) ve Hayward’ın (14) çift haneli sayı bulduğu ve toplam reboundlarda da 38-35 üstünlüğü olan Utah Jazz ekibinin belki de tek handikabı, kenardan gelen hiçbir oyuncusunun skora katkı sağlayamamasıydı.

Maç sonunda önce Tyrone Corbin ile ilginç bir görüşmem oldu. Kendisine yönelttiğim bir sorunun cevabı bizi hem şaşırttı, hem de sevindirdi.

Oyunun genelinden ve oyuncularının performansından memnun olduğunu söyleyen Tyrone Çorbin’e Enes’in akşamki performansını, ve ilersi için kendisinden beklentilerini sordum;

Tyrone Corbin; Enes çok genç ve her geçen gün üzerine koyan bir oyuncu. Uzun ve başarılarla dolu olacağına inandığım bir kariyer onu bekliyor. Gelişme döneminin daha çok başında. Bugün sahada göstermiş olduğu performans iyiydi, takım adına birkaç iyi hareketi oldu.. Daha çok çalışmalı, ve gelişme sürecini en iyi şekilde atlatmalı.   

Kameralar çekildiğinde, ve diğer basın mensupları uzaklaştığında ise kendisine Türk basketbolu hakkındaki düşüncelerini sordum. Tyrone Corbin’in beni şaşırtan ve sevindiren cevabı aynen şöyleydi;

Tyrone Corbin; Türk basketbolu dendiğinde şu an için aklıma gelen ilk ve tek şey Mehmet Okur. Mehmet Okur kalitesinde ve o profesyonelliğe sahip bir oyuncunun hiçbir takımda oynamıyor olması NBA için büyük bir ayıp ve utanç duyulması gereken bir durum. 

Tyrone Corbin ile olan ayak üstü kısa görüşmem ardından sıra başarılı temsilcimiz Enes’le olan görüşmeme geldi;

Burak Yarkent: Enes iyi akşamlar, Los Angeles’ımıza hoş geldin..

Enes Kanter:
İyi akşamlar, hoş bulduk

Burak Yarkent: Maç hakkındaki görüşlerini alabilir miyiz?

Enes Kanter: Tamamında 105 sayı yediğimiz maçın ilk periyodunda 38 sayı yedik. Buna bir de ikinci periyodun hemen başındaki 3 sayılık basketi eklersek 41 sayı eder. Hiç de küçümsenecek bir sayı değil. İkinci çeyreğe de çok iyi ve hızlı başladılar. İlk yarı sonucunda ise sonuç 45-57 onların lehineydi.Clippers takımı bizden daha çok istedi, ve oyun genelinde daha iyi bir oyun çıkardı.. Kazanmayı hak ettiler.

Burak Yarkent: Biraz önce antrenörün Tyrone Corbin’in basın toplantısına katıldım ve kendisine senin hakkında sorular sordum. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki hocan senden çok memnun, ve ilesi için çok şey bekliyor. Peki sana hocan ile aranda nasıl bir diyaloğun olduğunu soralım. Bir de takımdaki arkadaşlık nasıl? Veteran oyuncular sana yeterli desteği veriyorlar mı? Nasıl yardımcı oluyorlar sana?

Enes Kanter: Koç ile olan diyaloğum gerçekten çok iyi. Kendisinin bilgisi, tecrübesi, deneyimi tartışılmaz. Bana da çok önemli katkıları oluyor. Veteran oyuncular olarak da Jefferson ve Hayward’dan çok önemli şeyler öğreniyor, ve kendimi sürekli geliştirmeye çalışıyorum. Bu iki oyuncunun hem saha içinde hem de saha dışında bana katkıları tartışılmaz. İnşallah ilerde çok daha iyi bir Enes olacak. 

Burak Yarkent: Bu kısa sezonun bitmesine çok az bir zaman kaldı. Utah Jazz’in play-off şansı nedir sence?

Enes Kanter:
Son 3 maçımızı kaybettik. Böyle olunca önümüzdeki maçlar bizim için çok daha önemli bir hal aldı. Bizim grupta 7. 8. ve 9. sıradaki takımların galibiyet ve malubiyet sayıları hemen hemen aynı. O yüzden şu an birşey söylemek güç. 

Burak Yarkent: Play-off yolunda sana ve takımına başarılar diliyorum, umarım play-off’lara kalır, başarılı olursunuz. Bize ayırdığın zaman için de sana teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Bir dahaki Los Angeles ziyaretinde görüşmek dileğiyle. 

Enes Kanter: Ben teşekkür ediyorum, İyi akşamlar. 

Bu akşam beni en çok şaşırtan, Enes’in fiziki gelişimi oldu. 94 gün önce, sıradan bir basketbol oyuncusu görünümünde olan genç oyuncu, bugün tam bir NBA oyuncusu kıvamına gelmiş. 19 yaşında olduğunu, daha gelişimini tam olarak tamamlamadığını, ve dur durak bilmeden çalışmaya devam ettiğini düşünürsek, ilersi için daha başarılı ve geleceği çok parlak bir Enes’in yolda olduğu müjdesini verebilirim.

Kendisiyle gurur duyacağımız, ve uzun yıllar sayısız başarılara imza atacağına inandığımız bir oyuncumuz daha yolda…

Tebrikler Enes, yolun açık olsun…

Burak Yarkent / Los Angeles
[email protected]
https://alaturkaonline.com/yazarlar/burakyarkent/

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?