CNN International’ın bu haberi çok tartışılacak

Humus’a döndükten sonra, kentten, BBC, El Cezire, CNN ve Sky News gibi kanalların canlı yayınlarına bağlanan Dayem, Beşar Esad’a bağlı güçlerin katliam yaptığını iddia ediyor ve çatışmaların tam ortasında olduğunu anlatıyordu.

Suriye’den yayın yapan El Dünya televizyonu ise Dayem ile ilgili tartışma yaratacak bir görüntüye yer verdi. Kısa sürede sosyal paylaşım ağlarına düşen video, büyük bir tartışma yarattı. Suriye televizyon kanalının yayınladığı videoda, Danny Dayem olduğu iddia edilen kişinin, CNN’le canlı bağlantı yapmadan önce etrafındakilere silah ateşlemelerini söylediği görülüyor. Gayet rahat ve sakin bir ortamda olduğu gözlenen videodaki kişi, canlı bağlantı sırasında son iki saatte yüzlerce kişinin öldüğünü iddia ediyor.

“KAMERA HİLESİ” DEDİ

Suriye’nin görüntüleri yayınlamasından sonra Dayem, Twitter hesabı üzerinden görüntülerin, “Rusların yardımıyla, Esad rejiminin yaptığı kamera hileleri” olduğunu savundu.

Görüntülerin ardından zan altında kalan CNN de Dayem’i canlı yayına çıkararak,videodaki iddiaları sordu.Anderson Cooper’ın programına konuk olan Danny kendisinin çatışma efekti sağlamak için birilerine ateş etmelerini söylediği kısımlar için “silinmeleri gerekirdi” diyor.Ardından ise videoda görülen sözlerinin “normal” olduğunu iddia ediyor. Cooper ise ilk sorusunda “Gerçekten böyle bir şey söyledin mi?” sorusu yerine, “Bu görüntüleri nasıl ele geçirdiler?” diye sormayı tercih ediyor.

Dayem söz konusu CNN haberinde canlı bağlantıda bulunduğu noktadan 400 metre uzaklıkta sivillerin cesetlerini gördüğünü söylerken, Cooper’a olayın hemen yakınında olmadığını ve çatışmaların 15 kilometre ötede cereyan ettiğini anlatıyor.

Cooper, Dayem’e, “CNN muhabiri olmadığını ve CNN’den tek kuruş para almadığını” teyit ettirtiyor, ardından da Suriye devleti izin vermediği için kendilerinin normal yollarla Suriye’ye giremediklerini, bu yüzden de Danny Dayem gibi kişilerin aktardıklarına muhtaç olduklarını söylüyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?