CNN: Suriyeli kürtler, Türkiye için ‘sismik’ bir sonuç ortaya çıkarabilir

CNN: Suriyeli kürtler, Türkiye için 'sismik' bir sonuç ortaya çıkarabilir

CNN, uzun zamandan beri varolan PYD-PKK bağına dikkat çekerek, Suriye’de özerklik sözüyle Kürtlerin büyümesinin Türkiye, Irak ve hatta İran için “sismik” bir sonuç ortaya çıkartabileceğini kaydetti.

Esad sonrası Suriye’nin bölünmesi tartışılırken bölgedeki Kürtlerin Türkiye üzerindeki etkileri değerlendirilmeye devam ediyor. CNN, uzun zamandan beri var olan PYD-PKK bağına işaret ederek, Suriye’de özerklik sözlüyle Kürtlerin büyümesinin Türkiye, Irak ve hatta İran için “sismik” bir sonuç ortaya çıkartabileceğini savundu.

CNN International, “Kürtlerin Hırsı, Suriye Denklemine Patlayıcı Bir Unsur Ekledi” başlıklı geniş haberinde, Suriye’deki Kürt azınlığın iki bölgeyi ele geçirdiğine işaret ederek, sadece tek bölgede değil birçok bölgede varolan Kürtlerin özerklik sözlüyle büyümesinin, ilerleyen aylarda Suriyeli diğer gruplarla bir uzlaşmazlık kaynağı olacağı ve belki de Türkiye, Irak ve hatta İran için “sismik” bir sonuç ortaya çıkartabileceği yorumunu yaptı.

PYD’nin PKK ile uzun zamandan beri bir bağının olduğunun altını çizilen habere göre, PYD lideri Salih Müslüm Muhammed, yüzlerce Suriyeli Kürt’ün, Irak’ta askeri eğitim aldığını ve şu ana kadar Suriye’ye dönmelerinin olanaksız gibi göründüğünü söyledi.   
Muhammed, Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesut Barzani’nin açık bir şekilde Suriye’deki olayları etkilemek istediğini ancak aynı zamanda Türkiye’nin de petrol ihracatı için bir rota olarak öneminin farkında olduğu görüşünü dile getirerek, Barzani’nin Türkiye’yi karşısına almak istemediğini ifade etti.

(ZamanAmerika)

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin