ÇOCUK PSİKOLOJİSİ – Çocuklarımızla yurt dışında Kurban Bayramı

 

kurban illustrasyonSoru: Yurt dışında çocuk yetiştirenlerin kurban bayramında nelere dikkat etmesi, hangi yaşlar için nelere önem vermesi gereklidir?


Dinimizi, kültürümüzü, örfümüzü çocuklarımıza anlatmak ve aktarmak özellikle Amerika’daki aileler için çok önemlidir ki, çocukları asimile olmasın. Ancak, bu değerleri anlatmaya çalışırken çocuklarımızın yaşını, ruhsal gelişimini ve olgunlaşmasını göz önünde bulundurmazsak amacımızın aksine bir tepki ile karşılaşabiliriz.


7 yaşından küçük çocuklara kurban bayramı sadece bir bayram olarak anlatılmalı, onlara kurban kesimini açıklamamalıyız. Tıpkı Ramazan bayramında yaptığınız gibi balonlu, hediyeli, güzel bayram kahvaltılı, güzel yeni kıyafetlerin giyildiği bir bayram yaşamalıyız. Okul öncesi çocuklara kurban kesiminden bahsetmemeli, ve onları kanlı manzaralardan korumalıyız.


7-12 yaşı arasındaki çocukların da kurban kesim yerlerine gitmemesi gerekir fakat onlar etin evde parçalanmasını görebilir, o etin kesilen kurbandan geldiğini bilebilirler. Aileler çocuklarına Hz. İbrahim ve Hz. İsmail’i anlatıp neden kurban kesmemiz gerektiğini anlatabilirler.


12 yaşından büyük çocuklar ise kurban kesim yerlerine götürülebilir, götürülmelidir. Büyük çocuklara kurban kesimi gösterilerek ve dini sebepleri vurgulayarak anlatılmalıdır. Bu yaştaki çocukların kurban kesimine yardımcı olması, kurbanla temas etmesinde (mesela gözünü bağlayabilir) bir sakınca yoktur. Yalnız bazı çocukların ruhsal gelişimi, olgunlaşması 13-14 yaşına kadar sürebilir, özellikle kız çocuklarının ruhsal olarak daha hassas olduğunu göz önüne almalıyız. Cocuklarının ruhsal olarak hazır olup olmadığını aileler daha iyi bilebilir.


Tüm bunların yanında, belki de yurt dışında yaşamanın bir avantajı da çocuklara Kurban bayramını anlatmamızı kolaylaştırmasıdır. Okula giden çocuklarımızın domuz eti yememesi için bilinçlendiren aile, çocuğuna ‘müslüman’ olduğunu hatırlatıyor. Küçük bir çocuk ‘müslüman’ın ne demek olduğunu tam bilemese bile, etrafında farklı dil konuşan, farklı giyim-kuşamı olan sınıf arkadaşlarını gördüğü için bunun bir farklılık ve farklılığın normal olduğunu düşünüp yadırgamıyor. Amerika’da çocuklar, ‘Thanksgiving Day’de hindi yenildiğini biliyor, aileler müslümanların da Allah’a teşekkür etmek için Kurban kesip yediğini, kurbanı fakirlere verdiklerini, et bulamayan bir sürü çocuğun kurbanda bu vesile ile et yediklerini anlatabilirler. 7 yaşından küçük çocuklarımıza kurban kesiminden bahsetmesek bile onlara ‘Thanksgiving’ de hindi yedi ya herkes, bu da bizim Kurban bayramımız, biz de bu bayram et yiyoruz” diyerek ailecek kurban kavurması yenilebilir (küçüklere kesimden bahsedilmeden).


Çocuklarınızla bayram tadında bayram geçirmeniz, eğlenmeniz, onlara vakit ayırmanız, hediyeler, bayramlıklar alabilmeniz dileğiyle.. Unutmayın ki, siz işiniz-gücünüz ile meşgul olurken, çocuklarınızın yaşadığı o an, o yaş geri gelmeyecek ve eğlenerek geçirilen bayramları çocuklarınız hiçbir zaman unutmayacaktır.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?