Colorado katliamcısına ‘deli’ savunması

Colorado katliamcısına ‘deli’ savunması

Colorado eyaletinde geçen ay bir sinema salonunu basarak 12 kişiyi öldüren 58 insanı da yaralayan James Homles’ın (24) avukatı müvekkilinin ‘akli dengesinin yerinde olmadığı’ yönünde savunmada bulundu.  

Mahkeme tarafından Homles için atanan avukat Dan King, müvekkilinin zihinsel sorunlu olduğuna dair daha önce basında çıkan haberleri delil olarak gösterdi. Avukat King, Homles’ın 20 Temmuz öncesinde tedavi almaya başladığını dile getirdi. 20 Temmuz’da Batman filminin üçüncü serisi olan ‘The Dark Knight Rises’’ın ilk gösteriminde yaşanan katliam Amerika’da olduu gibi dünya da ses getirmişti.

Homles, çıkarıldığı mahkemede savcılığın hakkında 24’ü birinci dereceden adam öldürme olmak üzere toplam 140 suç ile yargılanıyor. Homles’ın akli dengesinin yerinde olduğunun kanıtlanması durumunda idam edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Avukat King, bu gerçeği bildiği için müvekkelinin akli dengesinin yerinde olmadığını savunarak Homles için ömrünün sonuna kadar kalacağı akıl hastanesi için mahkemenin karar almasını amaçlıyor.

Colorado Üniversitesi’nde doktara öğrencisi iken eğitimini yarıda kesen Homles,  oldukça başarılı bir öğrencilik geçmişine sahip. Avukat King’de doktara eğitimini hiçbir gerekçe olmadan yarıda bırakan Homles’ın akli dengesinin yerinde olmaması nedeniyle yaptığını savunuyor.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?