ConnecTA Türk ve Amerikan Girişimcileri Buluşturdu

Californa Türk-Amerikan Ticaret Odası (CATA Chamber), Türk ve Amerikan girişimcilerine tanışma resepsiyonu verdi.

Türk ve Amerikan girişimcileri arasında bağ kurmayı ifade eden “ConnecTA” adıyla Los Angeles’ta düzenlenen resepsiyona, Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Hakan Rıza Tekin, Newport Beach Belediye Başkanı Keith Curry, Mardin Valisi Hasan Duruer, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hilmi Bengi de katıldı.

Resepsiyon, gıda, mücevherat, deri, tekstil gibi çeşitli sektörlerde Türk ve ABD genelindeki Amerikalı girişimcilerin yanı sıra Kanada, Çin, Japonya ve Avustralya’dan iş adamlarını da bir araya getirdi.

Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Hakan Tekin, burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin, iki ülke arasında on yıllardır süren işbirliğini yeteri kadar yansıtmadığını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama’nın iki ülke arasındaki “model ortaklık” nitelemesinin ticaret ve yatırımlar konusunu da geliştirmesini beklediklerini belirten Tekin, Türkiye ile California arasında da iş ve yatırımlar açısındaN önemli potansiyel bulunduğunu kaydetti.

Tekin, Türk iş adamlarının buradaki fırsatları araştırmak için çok sıkı çalışması gerektiğini vurgulayarak, Californialı iş adamlarından da Türkiye’nin potansiyelini daha çok keşfetmelerini istedi.

ABD’li iş adamlarının Türkiye’de yatırım yapmasının bölgedeki daha büyük pazarlara açılmalarını sağlayacağını ifade eden Tekin, Amerikalı girişimcilere ihtiyaçları olduğunda yardıma hazır olduklarını sözlerine ekledi.

CATA Chamber Başkanı Remzi Öten’in Türkiye ve Türk ekonomisini tanıttığı ve Türkiye’deki yatırım olanaklarını anlattığı resepsiyonda, Newport Beach Belediye Başkanı Curry da bölgede Türk yatırımcılarını görmek istediğini söyledi.

Resepsiyonda, Irvine Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Christopher Lynch, Anaheim Ticaret Odası Başkanı adına Randy Amiri ile TUSKON Washington Temsilcisi Hakan Taşçı da birer konuşma yaptı.

-“TÜRK GİRİŞİMCİSİ KIVILCIM BEKLİYOR”-

Resepsiyonun ardından AA muhabirinin sorularını yanıtlayan CATA Chamber Başkanı Remzi Öten, California’da iş kurmak ya da ticaret yapmak isteyen Türk işadamlarına yardımcı olduklarını söyledi.

Aynı zamanda Californialı ve Türk iş adamları arasında bağlantı kurmaya çalıştıklarını ifade eden Öten, bunun için çeşitli ticaret odalarıyla bağlantılar kurduklarını, bazı Türkçe ve İngilizce eğitici seminerleri verdiklerini anlattı.

Ayrıca, özellikle Silikon Vadisindeki Türk mühendislere yönelik çalışmalar yaptıklarını ve onları girişimci haline getirmek istediklerini anlatan Öten, “Bunlar önemli, çünkü Türk insanı önünde bir örnek gördüğü zaman bir anda açılıyor, yani bir Türk’ün girişimci olarak bir şeyi başarmış olması onları da etkiliyor ve hemen işe girişiyorlar. Bunun Türk girişimcisinin ilginç bir özelliği olduğunu gördük” dedi.

Öten, Türklerin ABD’de varlık gösterdikçe kendilerine güvenlerinin de arttığını belirterek, “Türkler gerçekten çok zeki ve girişimci, sadece biraz arkalarından itmek, güven vermek gerekiyor. Bizim de yapmaya çalıştığımız bu” diye konuştu.

Türkiye ile California arasındaki ticari hareketliliğin çok fazla olmadığını ifade eden Öten, bunun mesafeden ve önceden Türk iş adamlarının önünde çok fazla örnek olmamasından kaynaklandığını söyledi.

Öten, son zamanlarda bazı girişimcilerin özellikle Silikon Vadisinde ve teknoloji konusunda California’da ABD’deki fonlarla çok güzel girişimler ortaya koymaya başladığına dikkati çekerek, geçen haftalarda Washington’da yapılan Girişimcilik Zirvesinin de bu konularda önemli bir başlangıç olduğunu kaydetti.

Öten, “Türk girişimcisi bir kıvılcım bekliyor. Uzaklıklar ortadan kaldırıldığında Türk girişimcisi kendisini daha çok gösterecektir” ifadesini kullandı.  (AA)

[nggallery id=151]

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?