Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5 günlük New York Programı

Erdogan New York Programi

Cumhurbaşkanı olarak ilk defa ABD’ye gelen Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 günlük yoğun New York Programı detayları.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 5 günlük New York Programı

21 Eylül 2014, Pazar Günü Programı

Erdoğan ve beraberindeki heyeti JFK Havalimanı’nda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik, Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve diğer ilgililer karşıladı.

Erdoğan ile birlikte AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de New York’a geldi.

Recep Tayyip Erdoğan, 5 gün sürecek yoğun temasları öncesinde New York’ta konaklayacağı Peninsula Otel’de kalacak.

Erdoğan pazar akşamı New York Türkevinde gerçekleşecek resepsiyona katılıp ve ‘Aşk-ı Nebi: Doğumunun 1443.yılında Hz. Peygamber’ sergisinin açılışını yapacak

22 Eylül 2014, Pazartesi Günü Programı

Cumhurbaşkanı Erdoğan,düşünce kuruluşu olan Dış İlişkiler Konseyi’nde konferans verecek. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüşecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca bazı ikili görüşmelerde bulunacak.

23 Eylül 2014, Salı Günü Programı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Salı günkü temasları kapsamında BM İklim Zirvesi’ne özel davetli olarak katılacak ve ‘Ulusal Eylem ve Hedef Duyuruları’ konulu oturumda konuşma yapacak. Erdoğan, aralarında Irak’ın yeni Cumhurbaşkanı Fuad Masum ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas‘ın da bulunduğu bazı devlet veya hükümet başkanlarıyla ikili görüşmelerde bulunacak. Erdoğan akşam saatlerinde ise ABD Başkanı Barack Obama ve eşi tarafından konuk liderler ve eşleri onuruna verilecek resepsiyona katılacak.

24 Eylül 2014, Çarşamba Günü Programı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çarşamba günü ise BM Genel Kuruluna hitap edecek. BM Genel Sekteri ve eşi tarafından verilecek resepsiyona da katılacak olan Erdoğan, bazı ikili görüşmelerde de bulunacak.

25 Eylül 2014, Perşembe Günü Programı

Erdoğan New York’taki temaslarının son günüde ise ABD Ticaret Odası ve Başbakanlık Yatırım Destek Ajansı’nın ortak düzenlenecek ortak toplantıda ABD’nin ünlü şirketlerinin CEO’ları ile görüşecek.

Apple’ın CEO’su Tim Cook ile de görüşecek olan Erdoğan, temaslarını tamamlamasının ardından ABD’den ayrılacak. (İHA / Ajanslar)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?