Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD’ye geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD’ye geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak “CAN” ile TSİ 23.50’de Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington’a geldi. Erdoğan, Andrews Hava Üssü’ne gelişinde ABD Protokol Genel Müdür Vekili Rosemerie Pauli ile Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da Washington’a geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a coşkulu karşılama

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Andrews Hava Üssü’nden, konaklayacakları Blair House’a geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyareti süresince konaklayacağı Blair House’a gelişinde kentteki Türkler ve diğer vatandaşlar tarafından coşkuyla karşılandı.

“2,7 milyon Suriyeli’ye ev sahipliği yaptığınız için teşekkür ederiz”

Erdoğan, Blair House’a gelişinde kendisini caddede bekleyen kentteki Türkler ve diğer vatandaşlar tarafından karşılandı. “Türkiye’yi seviyoruz”, “PKK-YPG/PYD-DEAŞ terörünü durdurun”, “2,7 milyon Suriyeli’ye ev sahipliği yaptığınız için teşekkür ederiz”, “İslamofobiye karşı bir araya geldik” yazılı pankartlar ve Erdoğan posterleri taşıyan grup, Türk bayraklarıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sevgi gösterilerinde bulundu.

Erdoğan, Trump ile baş başa görüşecek

Washington’da ABD Başkanı Donald Trump ile baş başa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirecek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ziyareti çerçevesinde sivil toplum ve düşünce kuruluşları ile iş dünyası temsilcilerini de ayrı ayrı kabul etmesi planlanıyor.

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı karşılamak için toplanan vatandaşlara teşekkür ederek, verilen desteğin özellikle bu dönemde çok önemli olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Andrews Hava Üssü’nde karşılayarak konaklayacağı Blair House’a kadar eşlik eden Büyükelçi Kılıç, daha sonra destek için gelen vatandaşların yanına giderek sergilenen birlik ve dayanışmanın özellikle bu dönemde büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

Kılıç, “Bugün burada olmanız, Sayın Cumhurbaşkanımız gelirken elinizde bayraklarla Türkiye’ye olan sevdanız ve Türkiye’nin seçilmiş hükümetine olan desteğiniz özellikle 15 Temmuz’da yaşadığımız o hain terörist darbe sonrasında çok önemliydi.” dedi.

– “Diğer eyaletlerden destek için gelenler oldu”

California, New Jersey, New York, Massachusetts ve diğer eyaletlerden destek için gelenler olduğunu ifade eden Kılıç, Türkiye’nin Amerika’da yalnız kalmadığına ve vatan aşkıyla yanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının olduğuna dikkati çekti.

Türk Amerikan Yönlendirme Komitesi Eş Başkanı Günay Övünç ise Erdoğan’ı karşılamaktan mutluluk duyduklarını dile getirerek, Türkiye ve Amerikan ilişkilerinin güçlü olması adına her türlü desteği vereceklerini belirtti.

Başkent Washington’da ABD Başkanı Donald Trump ile baş başa görüşme gerçekleştirecek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ziyareti çerçevesinde sivil toplum ve düşünce kuruluşları ile iş dünyası temsilcilerini ayrı ayrı kabul etmesi planlanıyor.

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?