Anasayfa Amerika Los Angeles Cumhuriyet Bayramı Los Angeles’ta Kutlandı

Cumhuriyet Bayramı Los Angeles’ta Kutlandı

Cumhuriyet Bayramı Los Angeles’ta Kutlandı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. yıl dönümü, ABD’nin Los Angeles kentinde kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı Los Angeles’ta Kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. yıl dönümü, ABD’nin Los Angeles kentinde kutlandı.

Los Angeles Başkonsolosu Raife Gülru Gezer‘in ev sahipliğinde T.C. Los Angeles Başkonsolosluk Rezidansında verilen resepsiyona çok sayıda ülkenin temsilcisi, Türk – Amerikan toplumu temsilcileri ve birçok konuk katıldı.

Resepsiyon, dünya genelinde terör saldırılarda hayatlarını kaybedenler, 15 Temmuz Şehitleri, Las Vegas saldırısında hayatlarını kaybeden için 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Gulru Gezer -Lourdes Saab

İstiklal Marşı ve Amerikan Milli Marşı’nın okunmasının ardından konuşma yapan Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Raife Gülru Gezer, 3 sene önceki konuşmasında en önemli görevinin Türkiye ve Amerika arasında köprü oluşturmak olduğunu belirttiğini, yapılacak daha çok işler olduğunu fakat bugün buraya katılan topluluğa bakınca bunun temellerinin çok sağlam bir şekilde atıldığını görmekten mutluluk duyduğunu belirtti.

Gulru Gezer Aydin Aksoy

1923 yılında ulusumuzun kaderinin geri dönülemez şekilde değiştiğini, ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bağımsızlık ve demokrasinin kazanıldığını ve 600 yıllık bir imparatorluğundan küllerinden modern Türkiye Cumhuriyeti‘nin doğduğunu belirti.

Başkonsolos Gezer, Türkiye’nin istikrarsız bir bölgede, yıllar içinde birçok zorlukla mücadele ettiğini fakat her zaman ileriye bakara, kimliğimizi koruyarak, modern dünyanın bir parçası olmayı hedeflediğini söylerek, Türk insanının kararlılık ve güçlü iradesinin örnek gösterilecek bir özellik olduğunu söyledi.

Türk Amerikan ilişkilerin karşılıklı güven ve saygı üzerine kurulu olduğunu, Los Angeles’taki ilk mülakatında Türk Amerikan ilişkileri hakkında görüşleri sorulduğunda, Türkiye ve Amerika’yı çok yakın iki arkadaşa benzettiğini, her zaman aynı fikirde olmayabileceklerini fakat ilişkilerin temelinin çok sağlam olduğu için herşeyi açık şekilde tartışarak bütün sorunlarını çözebileceklerini söylediğini belirterek, Türkiye ve Amerika’nın birbine güven ve destekle sağlam bir müttefik birliği oluşturduklarını ve 21. yüzyıl sorunlarına birlikte göğüs gererek çözebileceğine inandığını söyledi.

Basak Zengin Kayapinar

Başkonsolos Gezer, Çoğunluğu müslüman olan tek demokratik ülke olan Türkiye’nin Amerikanın müttefiki olmaya devam edeceğinin de altını çizdi.

T.C. Los Angeles Başkonsolosu Gülru Gezer, Dördüncü ve son kez kendi evsahipliğinde gerçekleşen Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonunda, Türkiye dostlarının sayısının her sene artığını görmekten de mutluluk duyduğunu belirterek, Los Angeles’a ilk geldiğinde hiçkimseyi tanımadığını fakat yıllar içinde birçok dostuklar oldüsturduğunu belirterek, konsolosluk rezidansından 6000’ın üzerinde misafiri ağırladıklarını ve 23 konser, birçok toplantı ve etkinlik yaptıklarını belirtti.

Başkonsolos Gezer‘in konuşması sonrasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı ise Los Angeles Muavin Konsolosu Gökhan Kurtoğlu tarafından okundu.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10155857822450439.1073742503.9993240438&type=1&l=8c656a156b

 

 

YORUM YOK

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?