Cumhuriyetçi adaydan bu kez Türkiye gafı

ABD’de Cumhuriyetçilerin gaflarıyla meşhur başkan adayı Rick Perry, canlı yayınlanan seçim münazarasında “Türkiye NATO’dan atılmalı mı” sorusuna skandal bir yanıt verdi. Teksas Valisi Perry, Fox Televizyonu’nda yayınlanan programda Türkiye’nin “İslamcı teröristler” tarafından yönetildiğini, Ankara’nın NATO üyeliğinin sorgulanması ve ABD dış yardımının kesilmesi gerektiğini söyledi.

ABD’de kasım ayındaki seçimlerde Demokrat Başkan Barack Obama’nın karşısına çıkarılacak adayı belirlemeye çalışan Cumhuriyetçiler, önseçim yarışının üçüncü ayağında cumartesi günü Güney Carolina eyaletinde karşı karşıya gelecekler. Beş aday önceki gece bir kez daha vaatlerini tartıştılar. Türkiye’de kadına yönelik şiddetin arttığı, basın özgürlüğünün kısıtlandığı, İsrail ile ilişkilerin bozulduğu, hükümetin Hamas ile yakınlaştığı bir dönemde Ankara’nın NATO üyeliğinin devam edip etmemesi gerektiği sorusuna Perry şu yanıtı verdi:

ABD: Türkiye sağlam dostumuz

“Birçoklarının İslamcı teröristler olarak algıladığı kişiler tarafından yönetilen bir ülke söz konusuysa, bu ülkenin kendi vatandaşlarına karşı bu tür eylemlerde bulunduğunu da gördüğünüzde, sadece onun NATO üyeliğini sorgulamanın zamanı değildir; o ülkeye ABD dış yardımının sıfıra düştüğünü görmemiz de sağlanmalıdır.”

Ankara’yı İran ve Suriye ile aynı kategoride sayan Perry, “ABD olarak Türkiye’ye onların icabına bakacağımızı göstermemiz lazım” dedi. Perry İncirlik’te görev yaptığını da ima ediyor ve “Bugünkü Türkiye, benim de 1970’lerde Amerikan pilotu olarak bulunduğum Türkiye’den çok uzakta” diyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, “Biz kesinlikle böyle düşünmüyoruz. Türkiye NATO’nun en eski üyelerinden biri ve ABD’nin sağlam bir dostudur” dedi. Toner ayrıca Türkiye’nin “işleyen bir İslami demokrasi” örneği olduğunu belirtti.

Türk Dışişleri: Sen iki yaşındayken Türkiye NATO üyesiydi

RICK Perry’nin sözlerine Ankara sert tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, dünkü yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “ABD Başkanlığı gibi sorumluluk gerektiren mevkilere aday olan isimlerin dünya hakkında daha bilgili ve açıklamalarında daha dikkatli olmaları beklenir. Türkiye, Sayın Vali henüz iki yaşındayken NATO üyesi olmuştur. Transatlantik İttifak’ın mücadele dolu tarihinin önemli katkı yapan üyelerindendir. Her hal ve karda, Perry’nin görüşlerinin Cumhuriyetçi Parti tabanı tarafından benimsenmediği, kamuoyu yoklamalarında ve önseçimlerde aldığı zayıf destek ile ortaya çıkmış bulunmaktadır.”

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ise şunları söyledi: “Vali Perry’nin hükümetimiz ve üst düzey yöneticilerimiz hakkında sarf etme cüretini gösterdiği beyan, adı geçenin güncel küresel ve bölgesel meselelere olan idrak ve deneyimini ortaya koymuştur. Münazarada ifade edilenin aksine ülkemizin ABD dış yardımına ihtiyacı bulunmamaktadır. Türkiye bugün Avrupa’nın 6., dünyanın 16. en büyük ekonomisi olarak bölgesinde ve ötesinde barış, güvenlik ve istikrar unsurudur.”. (Hürriyet)

[jwplayer config=”Alaturkaonline” mediaid=”64972″]

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?