Cumhuriyetçi adaydan tepki toplayacak sözler

ABD’de 2012 yılı başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti’nin aday adaylarından biri olan Newt Gingrich, Filistinlilerin İsrail’i yıkmak için “icat edilmiş” bir ulus olduğunu söyledi.

Jewish Channel (Yahudi Kanalı) isimli televizyona konuşan Gingrich, “Unutmayın daha önce Filistin devleti diye bir şey yoktu. O topraklar 20’nci yüzyılın başına kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçasıydı” dedi.

Daha önce ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olan ve diğer Cumhuriyetçi aday adayları arasında Barack Obama’nın karşısına çıkması en olası görülen Gingrich, “Ben aslında Arap olan ve tarihsel olarak da Arap toplumunun bir parçası olan Filistin halkını bizim icat ettiğimizi düşünüyorum. Birçok yere gitme şansları oldu ve birçok siyasi sebep dolayısıyla 1940’lardan beri İsrail’e karşı sürdürülen bu savaşı destekledik” dedi.

ABD’li siyasetçi röportajında hem Gazze Şeridi’ni kontrol altında tutan Hamas’ın hem de Batı Şeria’da hüküm süren Filistin Yönetimi’nin “İsrail’i yıkmak için duyulan büyük arzunun temsilcisi” olduğunu da söyledi.

“IRKÇI”, “CAHİL”, “DÜŞMANCA”
Filistinlilerin Gingrich’e yanıtı gecikmedi. Başbakan Salam Feyyad, “Bizim insanlarımız en başından beri buradaydı ve en sonuna kadar da bu topraklarda kalmaya kararlı” dedi.

Gingrich’in kabul edilemez bir tavırla tarihsel gerçekleri reddettiğini ifade eden Feyyad, “ABD’li başkan adayının sözlerini İsrail’deki en radikal çevreler bile ağızlarına almıyor” diye konuştu.

Filistinli bir başka yetkili Nebil Ebu Rdeneh, Gingrich’in sözlerini “talihsiz”, kendisini de “cahil” olarak nitelendirirken, Hamas sözcüsü Fevzi Barhum da ABD’li siyasetçinin Filistinlilere karşı “samimi düşmanlığını” ortaya koyduğunu ifade etti.

FKÖ Yürütme Kurulu üyesi Hanan Aşravi de Gingrich’in gerçeklerle bütün bağını kopardığını ve açıklamalarından cehalet ve ırkçılık aktığını söyledi.
FİLİSTİN MİLLİYETÇİLİĞİ 1834’TE BAŞLADI
Birçok tarihçi, Filistinli Araplarda milliyetçilik hareketlerinin ilk kez 1834 yılında Osmanlı’ya karşı ayaklanmayla ortaya çıktığını öne sürüyor.

İsrail devleti ise Birleşmiş Milletler’in 1947 yılında o zamanlar İngiltere toprağı olan Filistin bölgesi için öngördüğü bölünme planı çerçevesinde, 1948 yılında Arap-İsrail Savaşı sırasında kuruldu.

Gingrich ve diğer Cumhuriyetçi adaylar bu tarz açıklamalarla, Obama’nın Ortadoğu politikalarından pek de hoşnut olmayan Yahudi seçmenlerin oyunu almaya çalışıyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?