Cumhuriyetçi sirk

Obama’ya karşı iddialı bir başkan adayı çıkaramayan Cumhuriyetçilerin önseçim mücadelesi sirke döndü. Cumhuriyetçileri taklit yoluyla hicveden Demokrat Stephen Colbert, skandallar yüzünden elenen “gerçek” adaylardan Herman Cain ile miting yaptı. “Colbert mizahının” dünkü kritik oylamayı etkilediği öne sürüldü.

ABD’de kasımda yapılacak başkanlık seçimlerinde ikinci kez göreve talip olacak Demokrat Barack Obama’nın karşısına aday çıkarmakta zorlanan Cumhuriyetçiler, önseçim yarışının üçüncü ayağı Güney Carolina’da sandığa gitti. İlk iki durakta zafer, en iddialı aday Mitt Romney ve Rick Santorum’un olmuştu.

Kritik ön seçim arifesinde televizyon komedyeni Stephen Colbert’in düzenlediği “sahte mitingin” sonuçlara etki ettiği öne sürülüyor. Güney Carolinalı Colbert, aslen Demokrat olmasına rağmen kameralar önünde sürekli “ateşli bir Cumhuriyetçi’yi” canlandırıyor. Bu yolla Cumhuriyetçilerin aşırı söylemlerini hicveden Colbert, önceki gün “gerçek” bir Cumhuriyetçi siyasi ile birlikte memleketinde miting düzenledi. Evlilik dışı ilişkisi ortaya çıkınca başkan adaylığı yarışından çekilmek zorunda kalan Herman Cain ile sahneye çıkan Colbert, “Adaylık süresini kaçırdığım için şahsen aday olamadım. Ama Cain demek, ben demektir. O yüzden oylar Cain’e” dedi.

Demokratlar da kızdı

Miting meydanındaki kalabalık espriye gülse de bu çağrı her iki cephede de tartışma yarattı. Cumhuriyetçiler, kendi seçmenlerinin yanılıp seçim yarışından çoktan çekilen Cain’e oy verebileceği görüşünde. Cumhuriyetçilerin bu eyaletteki önseçimlerinde Demokratlar oy verebildiği için, bu parti de durumdan rahatsız.

Washington Post’un Pulitzer ödüllü yazarı Colbert King dünkü köşesinde, “Bu komedyen çok ileri gidiyor. Sanki Cumhuriyetçi bir siyasetçiymiş gibi TV reklamı bile veriyor. Hiç komik değil” diye yazdı.

Manipulasyon iddiası

Colbert taraftarları hicvin, Cumhuriyetçi tabanın “cehaletini” sergilemede en iyi araç olduğu görüşünde. Komedyenin tartışılan esprileri arasında Rick Perry’ye verilecek oyların “Rick Parry” diye yazılması (dolayısıyla geçersiz sayılması) çağrısı da var. Bazı eleştirmenlere göre bu tür ifadeler seçim manipülasyonu.

‘Perry’ye inanamıyorum’

EN iddialı aday olan eski Massachusetts Valisi Mitt Romney’nin karısı Ann Romney, seçimi Güney Carolina’da takip eden Hürriyet’e, Teksas Valisi Rick Perry’nin Türkiye hakkındaki skandal sözlerini değerlendirdi. Kampanya kuralları nedeniyle uzun bir konuşma yapamayacağını söyleyen Romney, sadece “Perry’nin ülkeniz hakkında söylediğine inanamıyorum” dedi. Wall Street Journal Gazetesi ise Perry’nin sözlerinin ardından ABD Başkanı Obama’nın Erdoğan’ı “güven bağları oluşturduğu beş liderden biri” olarak gösterdiğini anımsatıp, ikili ilişkilerin bu hafta “diplomasiden çok pembe diziyi andırdığı” yorumunu yaptı. Tolga TANIŞ/GÜNEY CAROLINA

Fransızlık tartışması

Başbakan Erdoğan önceki gün muhafefeti “Fransız kalmakla” eleştirirken, Rick Perry’e gönderme yapmıştı. ABD’de de benzer bir konu gündemde. Demokrat aday John Kerry’nin “Fransız gibi göründüğü” için 2004’te başkanlık yarışını kaybettiğini hatırlatan bir gazeteci, Fransızca bilen Cumhuriyetçi aday Newt Gingrich’e bu durumu sordu. Gingrich, “Artık Fransızca konuşmuyorum” dedi. “Frankofon” Romney de Fransız mutfağını sevmesi nedeniyle taşradan oy alamayacağı gerekçe gösterilerek eleştiriliyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?