Dışişleri’nden Kâbil yalanlaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, AA’ya dün yaptığı açıklamada, Afganistan’da önceki gün düzenlenen saldırılar sırasında Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği’ne ya da Türk askeri unsurlarına yönelik doğrudan bir saldırı olmadığını belirterek, “Dolayısıyla silahlı bir mukabele olmamıştır” dedi.

Ünal, daha sonra bir soruya da, “Saldırılar sırasında hiçbir Türk sivil veya askeri mevcudiyeti hedef alınmamış, dolayısıyla askerlerimizce mukabele etme ihtiyacı doğmamıştır” yanıtını verdi.

Taliban’ın önceki gün düzenlediği eşzamanlı saldırılardan biri, NATO’ya bağlı Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü’nün (ISAF), Kabil’in 10 km dışında bulunan Warehouse Kampı’nı hedef almıştı. ABD merkezli haber ajansı AP, saldırıyı, “Afganistan’daki Türk-Yunan üssü hedef oldu” ifadesiyle duyurmuş, İngiliz yayıncı BBC de aynı iddiayı aktarmıştı. Almanya merkezli DPA da “Türk askeri üssünün saldırıya uğradığını” yazmıştı. Dışişleri Bakanlığı’nın önceki günkü açıklamasında ise “herhangi bir Türk askeri üssünün saldırıya uğramadığı” bildirilmişti.

Dışişleri’nin yalanlamasına rağmen AP ve DPA dün yayınladıkları haberlerde de bu iddiayı tekrar ettiler.

Karzai, NATO’yu suçladı

Afganistan Devlet Başkanı Karzai, Taliban’ın Kabil ve üç ayrı bölgede düzenlediği, 36’sı militan 51 kişinin ölümüne yol açan saldırılarla ilgili istihbarat birimlerini suçladı. Karzai “Terörist operasyon, bizim ve özellikle NATO’nun bir istihbarat başarısızlığıdır” dedi..

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?