Davutoğlu: Esad verdiği sözleri yerine getirmedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye lideri Beşşar Esad’ın genel af ilan etmesiyle ilgili olarak, daha önce de benzeri açıklamalar yapıldığını hatırlatarak, “Şu ana kadarki tecrübelerimiz maalesef bu sözlerin, bu büyük vaatlerin yerine getirilmediği doğrultusunda” dedi.

Çeşitli temaslar için Lübnan’da bulunan Davutoğlu, Beyrut’ta BM bölgesel komisyonların toplantısına katıldıktan sonra Türk gazetecilere temaslarıyla ilgili bilgi verdi, soruları yanıtladı.

Beşşar Esad’ın genel af ilanıyla ilgili bir soru üzerine Davutoğlu, “Bu tür ilanları çok gördük daha önce. Biliyorsunuz geçen sene Nisan ayında, benim ziyaretim sonrasında sıkıyönetim kaldırılmıştı, olağanüstü hal kaldırılmıştı. Olağanüstü halden çok daha öte, baskıcı bir yöntem uygulandı. Şimdi genel af ilan edildiği söyleniyor. Bu tarz çalışmalar yapıldı” diye konuştu.

Samimiyetle uygulanmadığı taktirde bu tür af ilanlarının bir faydası olmadığını vurgulayan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Ama samimiyetle uygulanırsa ve bunun olumlu sonuçları olursa, tabii ki bunu değerlendiririz. Ancak şu ana kadarki tecrübelerimiz maalesef bu sözlerin, bu büyük vaatlerin yerine getirilmediği doğrultusunda. Ayrıca sadece Suriye içinde değil, Suriye dışındaki muhalefete de bütün bu hususların teşmil edilmesi lazım. Bu noktada nasıl bir uygulama olacağını hep beraber takip edeceğiz. Ümit ederiz bu yeniden bir zaman kazanma taktiği değildir.”

“LÜBNAN BÖLGENİN KİLİT ÜLKELERİNDEN BİRİ”
Açıklamasında Lübnan’ın önemine ve Suriye’deki gelişmelerin Lübnan’a etkisine de değinen Davutoğlu, Lübnan’ın bölgenin kilit ülkelerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Lübnan’ın istikrarının korunması herkesin ortak çıkarıdır” dedi.

Bölgeyle ilgili konuları görüşmek üzere Lübnan’a geldiğine işaret eden Davutoğlu, bu vesileyle Lübnanlı liderlerle bir araya geldiğini ve çok kapsamlı görüşmeler yaptığını söyledi. Davutoğlu, “Lübnan’ın bütün önemli siyasi aktörleriyle fikir alışverişinde bulunma imkanına kavuştuk. Bütün bu liderlerle bölgemizdeki son gelişmeler bağlamında, Lübnan’ın taşıdığı önem, özellikle Suriye’deki gelişmelerin Lübnan üzerindeki etkileri konuları üzerinde durduk. Lübnan bölgenin kilit ülkelerinden birisi” dedi.

Lübnan’daki her krizin bölgeye yansıma potansiyeli taşıdığına dikkati çeken Davutoğlu, Lübnan’ın çok uluslu, çok etnisiteli, çok mezhepli yapısı dolayısıyla bölgedeki olumsuz gelişmelerin de Lübnan’ı olumsuz etkilediğini kaydetti.

Davutoğlu, “O bakımdan Lübnan’ın istikrarı bu dönemde çok önemli. Türkiye olarak Lübnan’da ikili ilişkilerde çok önemli mesafeler aldık. Lübnan liderlerinde gördüğüm karlışıklı anlayıştan memnun oldum. Herkes bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyor. Lübnan’ın istikrarının korunması herkesin ortak çıkarı” diye konuştu.

“KIBRIS’TA ÖNEMLİ BİR FIRSATIN EŞİĞİNDEYİZ”
Beyrut’taki temasları kapsamında BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun ile de uzun bir görüşme yaptığını anlatan Davutoğlu, bölgedeki gelişmelerin dışında Kıbrıs’taki gelişmeleri ele aldıklarını ifade etti.

Kıbrıs ile ilgili olarak Ankara’ya gelecek yetkililerle görüşmeler yapacaklarını belirten Davutoğlu, Ban’ın Kıbrıs’ta önümüzdeki günlerde yapılacak liderler zirvesinde bir an önce mesafe alınmasına önem verdiğini kaydetti.

Davutoğlu, şöyle devam etti: “Kıbrıs’ta önemli bir fırsatın eşiğindeyiz. Bunun kaçırılmaması önemli. Bu konudaki kanaatlerimizi de Mun ile paylaştık. Kendisi de Türkiye’nin bu girişimlerinin önemli olduğunu söyledi. Birçok uluslararası konuyu ele aldık. Sudan’dan Irak’a, İran’ın nükleer programından kuzey Afrika’daki gelişmelere kadar konuları ele aldık.”

Lübnan’daki tüm dini toplumların liderleriyle de görüştüğünü anlatan Davutoğlu, “Lübnan’daki dini barışın bölgedeki barışın göstergesi olduğunu” vurgulayarak, “Bu da bizim bölgeye bakış açımızdan önemli. Bütün bu dini topluluklara biz Türkiye olarak çok yakın mesafedeyiz. Çok yakın ilişkimiz var. Özellikle bölgemizde ortaya çıkması muhtemel dini ve mezhebi gerilimlere karşı da tedbir alınmasına büyük önem veriyoruz” dedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?