Davutoğlu Suriye için dönüyor!

(USASABAH ve Ajanslar)

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye sınırındaki hareketlilik devam ettiği için durumu yakından takip etmek üzere bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın heyetinden ayılarak Pekin’den Türkiye’ye dönecek.

Edinilen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan’ın Çin ziyaretine eşlik eden Davutoğlu, gezinin Şanghay ayağına katılmayarak bugün Türkiye’ye dönecek.

Clinton’a kaygılarını iletti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Dışişleri Bakanları ile dün başlayan temasları çerçevesinde ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton ile görüşerek Suriye sınırındaki son gelişmelerin kaygı verici olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin’deki temaslarına refakat eden Davutoğlu, buradan telefonda aradığı Clinton’a diğer BMGK üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanlarıyla yaptığı görüşmeler ve Suriye sınırındaki olaylara ilişkin bilgi verdi.

Davutoğlu, görüşmede, Suriye sınırındaki son gelişmelerin kaygı verici olduğunu vurguladı.

Türkiye’ye sığınanların sayısı 24 bini geçti

Suriye’deki iç karışıklıktan kaçarak Türkiye’ye sığınanların sayısı 24 bini geçti.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)’ndan yapılan yazılı açıklamada Türkiye’de bulunan Suriye vatandaşlarına yardımların kesintisiz olarak devam ettiği bildirildi.

Türkiye’de bugün itibariyle 24 bin 288 Suriye vatandaşı bulunduğu belirtilen açıklamada, “Suriye Arap Cumhuriyeti’nden ülkemize yönelik nüfus hareketlerine ilişkin olarak Başkanlığımızın koordinasyonunda; ilgili kurum ve kuruluşlarca çadırkentlerde ve konteyner kentte barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme ve diğer hizmetler verilmektedir.” denildi.

9-10 Nisan tarihlerinde, 205 Suriye vatandaşının Türkiye’ye giriş yaptığı, 138 kişinin ise kendi istekleri ile geri döndükleri aktarılan açıklamada, “Bugüne kadar ülkemize toplam 38 bin 704 Suriye vatandaşı giriş yapmıştır. Bugün itibariyle; Hatay’da 7 bin 456, Gaziantep’te (Nurdağı-İslahiye) 5 bin 939, Kilis’te 9 bin 153 ve Şanlıurfa’da (Ceylanpınar) bin 682 olmak üzere toplam 24 bin 230 Suriye vatandaşı ülkemizde barındırılmaktadır. Ayrıca, 25’i refakatçi, 33’ü hasta ve yaralı olmak üzere toplam 58 kişi hastanede bulunmaktadır. Hastanedekilerle birlikte ülkemizde toplam 24 bin 288 Suriye vatandaşı bulunmaktadır.” denildi.

Hatay’daki çadırkentlerde oluşturulan 35 sınıfta okul çağındaki 420’si kız, 385’i erkek olmak üzere toplam 805 Suriye vatandaşına okul öncesi, ilk ve ortaöğretim eğitimi verildiği aktarılan açıklamada Türkiye’ye giriş yapan Suriye vatandaşlarına günlük olarak 3 öğün sıcak yemek verilmeye devam edildiği kaydedildi.

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?