Davutoğlu’ndan CHP’ye Apaydın Kampı yanıtı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ankara’da düzenlediği basın toplantısında CHP milletvekili Hurşit Güneş’in Apaydın Kampı’na girişine izin verilmemesiyle ilgili tartışmalara yanıt verdi.

Davutoğlu, “Siviller ile askeri olarak sığınanların mülteci hukuk olarak farklı statüleri var. Askerlerin olduğu kamplara giriş için, gelenlerin de olurunun alınması gerekiyor. Takdir edilmesi gerekir ki belli bir düzen sağlanamazsa sorunlar yaşanır. Güvenlik unsurları olarak sığınmış olanların özel bir muameleye tabi tutulmaları normaldir. Sivillerin kaldığı kamplara gitmek istenirse her türlü kolaylık sağlanır, milletvekilleirmiz dahil. Ama güvenlik nedeniyle hassasiyet ve kaygı varsa o zaman farklı uygulama doğaldır. BuBM normlarına da uygundur” diye konuştu.

GÜNEŞ’İ KAMPA ALMADILAR

CHP Kocaeli Milletvekili Güneş, Hatay ziyareti sırasındaApaydın köyünde bulunan ve Türkiye’den Suriye’ye sığınanaskerlerin barındırıldığı özel kampa alınmamıştı. Güneş bunun üzerine, “Hatay’da çok vahim şeyler oluyor” diye olaya tepki göstermişti.

Hükümet kaynakları isekamptakilerin kendi güvenlikleri açısından kimseyle görüşmek istemediğini ancak kampların ya da orada yaşayanların herhangi bir dokunulmazlığı olmadığını belirtmişti.. (Hürriyet)

Advertisements

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?