Davutoğlu’ndan kilise ziyareti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya’ya yaptığı beş günlük ziyareti kapsamında, Köln kentinde Antakya Arap Ortodoks Aziz Dimitrious Kilisesi ile Kadim Süryani Cemaatine ait Mor Petrus ve Mor Pavlus Kilisesi’nde Hristiyan Türk vatandaşlarıyla bir araya geldi.

Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, Mor Gabriel Manastırı konusunda art niyet aranmamasını isteyerek, orada yaşanan sorunun tamamen hukuki olduğunu söyledi.

Mor Gabriel Manastırı’nda bir el koyma durumunun olmadığını dile getiren Ahmet Davutoğlu, Türkiye’de orman alanlarının anayasa koruması altında olduğunu, yaşananların tamamen bu çerçevede yaşandığını ifade etti.

Aynı durumun bir camide olması durumunda yine aynı şekilde hareket edileceğini belirten Davutoğlu, manastırın halen kullanımda olduğunu ve ebediyete kadar da kullanılacağını ümit ettiğini ifade etti.

Süryaniliğin Protestanlığa göre daha kadim bir mezhep olduğunu kaydeden Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin Süryaniler için hiç eskimeyecek bir vatan olduğuna dikkati çekti, Arami dili ile kültürünü Köln’de yaşatan Süryanilere de teşekkür etti.

“TÜRKÇEYİ UNUTMAYIN”

Davutoğlu, Süryanilerden Türkçeyi unutmamalarını da isteyerek, bundan 20 yıl sonra başka bir Dışişleri Bakanının ziyarete geldiğinde Türkçe anlaşabilmesini umduğunu söyledi.

Antakya Arap Ortodoks Aziz Dimitrious Kilisesi’nden Musa Çiftçioğlu, Bakan Davutoğlu’na kendilerini ilk defa ziyaret eden Dışişleri Bakanı olması sebebiyle cemaat adına teşekkür etti.

Bakan Davutoğlu, ritüel gereği, kilisede mum yaktı.

Davutoğlu daha sonra, 2004 yılında Neonazi terör grubunun bombaladığı ve 22 kişinin yaralandığı Köln Türk mahallesi olarak bilinen Keupstrasse esnafını ziyaret etti.

DAVUTOĞLU YARIN BONN’DA

Davutoğlu yarın, ana maddesi “yabancı kuvvetlerin çekilmesinden sonra Afganistan’ın geleceği” olan Uluslararası Afganistan Konferansı’na katılacak.

Taliban ve Pakistan’ın temsil edilmeyeceği konferansın kayda değer somut sonuçlarının sağlanmasına ilişkin kuşkular bulunuyor.

Ahmet Davutoğlu’nun, ayrıca, Konferansta temsil edilecek ülkelerin Dışişleri Bakanlarıyla yoğun görüşmeler yapması da bekleniyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?