Davutoğlu’ndan Nazilerin öldürdüğü Türk’ün evine ziyaret

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya temasları çerçevesinde bulunduğu Hamburg kentinde ilk olarak 2001 yılında aşırı sağcılar tarafından öldürülen Süleyman Taşköprü’nün ailesini ziyaret etti.

Burada kurbanın babası Mehmet Ali ve annesi Hatice Taşköprü ile yaklaşık yarım saat görüşen Davutoğlu, ziyaret sonrasında yaptığı açıklamada, mümkün olduğu kadar çok kurban ailesine ulaşmaya çalışacağını belirterek, “Kendilerine bu acıyı yeniden yaşatmak istemezdik. Evlat acısı gerçekten farklı bir şey. Ancak son bulgulardan sonra cinayetlerin farklı bir boyutu ortaya çıktı, biliyorsunuz” diye konuştu.

Hem vatandaşların yanında olduklarını teyit etmek hem de her türlü hukuki ve diğer ihtiyaçlara yardımcı olmaya hazır olduklarını göstermek istediklerini ifade eden Davutoğlu, kurbanları şehit olarak anmak istediğini, çünkü bu insanların sadece Türk oldukları için öldürüldüğünü, son bulguların bunu gösterdiğini kaydetti.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün imkanlarıyla yanlarında olacağız” diyen Davutoğlu, Alman makamlarıyla da temas halinde olduklarını, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin de kendisini arayarak görüştüğünü söyledi.

“SİYASİ NİTELİK KAZANDI”

Sorumluların bulunarak cezalandırılacağına inandığını belirten Davutoğlu, bu olayların takipçisi olacaklarını, çünkü cinayetlerin artık siyasi bir nitelik kazandığını, ortada bir terör örgütünün bulunduğunu ve buna göre muamele yapılmasının esas olduğunu ifade etti.

Almanya’da bu cinayetlerle ilgili muhasebe yapılmasını ve gerekli önlemlerin alınmasını ümit ettiğini kaydeden Davutoğlu, her zaman vatandaşların yanında olacaklarını, esas mesajın bu olduğunu sözlerine ekledi.

Davutoğlu, daha sonra Mehmet Ali Taşköprü, Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet ve Hamburg Başkonsolosu Devrim Öztürk ile birlikte DİTİB Mescid-i Aksa Cami’yi ziyaret ederek vatandaşlarla görüştü.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?