DEFANSİF PRENSİPLER

DEFANSİF PRENSİPLER

Pressure; Topa en yakın olan oyuncuya 1.defans oyuncusu diyoruz. 1.defans oyuncusunun ilk görevi aslında rakibe top aldırmamaktır, eğer aldırdıysa döndürmemektir, eğer döndürdüyse geçirmemektir. Rakibi geriye veya etkisiz alana göndermektir.

Cover; 1.defans oyuncusuna en yakın olan destekçi defans oyuncusudur. En önemli görevi top ayağında olan hücum oyuncusuna topu kullanma opsiyonlarını azaltmaktır. Özellikle pas ve şut opsiyonlarını ortadan kaldırmaya çalışmaktır.

Balance; 1. ve 2. defans oyuncuları dışında kalan kaleci dahil tüm takımın görevidir. Pozisyonu doğru alıp bir iki hamle sonrasını sezinleme ve takımın buna hep birlikte reaksiyon göstermesi diyoruz.

Compactness; Takım oyuncularının birbileriyle olan mesafelerini yakınlaştırarak rakibe az alan bırakması ve oyuncuların blok halinde hareket ederek mümkün olduğu kadar birbirlerine olan mesafeleri açmamaları anlamı taşıyor.

Yukarıda ki defansif prensiplerden herhangi birinde bir aksilik olduğu zaman özellikle zeki ve oyun bilgisine sahip futbolcular cezayı hemen kesiyorlar. Bu yüzden uluslararası müsabakalarda çok kolay gol yiyoruz.

Şimdi size bu hafta sonu oynanan Gaziantepspor Beşiktaş maçından bir örnek vermek istiyorum.

Hilbert topu alıp içeriye doğru dripling ediyor ve pasını Fernandes’e veriyor. (Pressure Sorunu; Ne topu almasına, ne dripling yapmasına, ne de pası atmasını engelleyici hiçbir girişim yok) Fernandes topu aldığında onun yanında gelen pası zorlayacak hiç kimse olmadığı gibi o pas opsiyonunu engelleyecek bir girişimde yok. (Cover Sorunu) Fernandez kafasını kaldırdıktan sonra ceza sahasına yaptığı pas gibi orta da antreman rahatlığında iki stoperin arasından Almedia golü atıyor.(Balance Sorunu; Takım pozisyonunu doğru alamayınca iki stopper arasında bile bom boş kalabiliyorsunuz.) Bütün bu olaylar yaşanırken tüm Antepli oyuncular birbirlerinden çok uzak ve dağınık şekilde duruyorlar. (Compactness Sorunu)

Yuklarıda ki prensiplerden birini eksik yaptığınız zaman Avrupalı cezayı kesiyor dedik. Maşallah Antep defansı bir pozisyonda tüm prensipleri katletmiş. Avrupa maçlarında neden kolay gol yiyoruz?

Cevabı net değil mi?

Ercan Özdemir / Los Angeles

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?