Demirören Milliyet ve Vatan’ı 74 milyon dolara satın aldı

Milliyet ve Vatan gazeteleri Demirören ve Karacan ortaklığına 74 milyon dolara satıldı. Milliyet gazetesi 48, Vatan ise 26 milyon dolarlık bedelle satıldı. Satış ile Milliyet ilk sahibine dönmüş oldu.

Doğan Grubu’nun medya varlıklarının satışında en önemli adım bugün atıldı. Doğan Gazetecilik bünyesindeki Milliyet Gazetesi ve Vatan Gazetesi, Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören ve Karacan Grupları’nın ortak girişim şirketi DK Gazetecilik ve Yayıncılık AŞ’ye satıldı.

Yavuz Semerci daha önce yazmıştı

Doğan Gazetecilik’ten borsaya yapılan açıklamada, Milliyet gazetesi için internet alan adı dahil 47 milyon 960 bin dolara, Vatan Gazetesi’ni bünyesinde barındıran Bağımsız Gazeteciler AŞ’nin ise tamamı 26 milyon dolara satıldığı bildirildi.

Doğan Gazetecilik bünyesindeki iki varlığın toplam satış bedeli 74 milyon dolar olurken, satış bedeli piyasa değerinin oldukça altında kaldı. Milliyet ve Vatan gazetesi dışında grup bünyesinde Posta Gazetesi bulunuyordu.

Haberin çıkmasıyla birlikte Doğan Gazetecilik hisseleri yüzde 14 prim yaptı. Ancak sonrasında satış bedelinin belirlenmesinin ardından hisse bir anda yüzde 5.3 satışa döndü.

Doğan Gazetecilik’in piyasa değeri dünkü kapanış fiyatı itibariyle 462 milyon lira düzeyinde bulunuyordu.

DYH’den yapılan açıklamada satışa yönelik imzaların bugün atılabileceği duyruldu.

Ömer Karacan haberler sonrasında yaptığı açıklamada avukatların gazetelerin alımları ile ilgili görüşmelere devam ettiklerini kaydetti.

Yıldırım Demirören ve Ömer Karacan gazeteleri almak için yüzde 50-50 ortaklık yapısı ile yeni bir şirket kurdu.

İLK SAHİBİNE DÖNDÜ
Hem Demirören Grubu hem de Karacan Grubu, Milliyet gazetesine yabancı gruplar değil. Ali Naci Karacan, Milliyet Gazetesi’nin kurucusu ve şu anda Karacan Yayıncılık’ın başında iki torunu bulunuyor.

Böylece Number One TV’nin yayıncısı olan Karacan Grubu, dedelerinin kurduğu gazeteyi yıllar sonra tekrar geri almış oldu.

Demirören Grubu ise Aydın Doğan, Karacan’dan Milliyet gazetesini satın aldığı dönemde küçük ortak olarak şirkette yer almıştı.

Milliyet ve Vatan gazetesinin yeni patronu Ali Karacan Medyatava’ya yaptığı özel açıklamada;
“Uzun süredir Doğan Grubuyla görüşmelerimiz devam ediyordu. Sonunda bu satış Demirören ortaklığıyla gerçekleşti. Dedemin 1950’de kurduğu gazetenin yeniden sahibi olduğumuz için çok sevinçliyiz. Bu satışın Türk medyasına hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

Kurucusu Ali Naci Karacan olan Milliyet gazetesinin ilk sayısı 3 Mayıs 1950 tarihinde yayımlandı. 1980’li yıllarda Ali Karacan’ın babası Ercüment Karacan gazeteyi Aydın Doğan’a satmıştı.

Yüzde 25’lik ortaklığı bulunan grubun hissesini daha sonra Aydın Doğan satın almıştı.

Doğan Gazetecilik A.Ş’den borsaya yapılan açıklamada, şöyle denildi:
“Şirketimiz bünyesinde yayınlanmakta olan Milliyet Gazetesi’ne ait tüm marka ve isim hakları ile İnternet Sitesi alan adlarının (www.milliyet.com.tr) KDV dahil 47.960.000,-ABD Doları bedel üzerinden; Şirketimizin 129.000.000,-TL sermayesinde %99,99 oranında pay sahibi olduğu ve bünyesinde Vatan Gazetesi’nin tüm marka ve isim hakları ile İnternet Sitesi alan adlarını barındıran Bağımsız Gazeteciler Yayıncılık A.Ş.’de sahip olduğumuz beheri 100,-TL nominal değerli 1.289.996 adet hisse senetlerinin tamamının 26.000.000,-ABD Doları bedel üzerinden, Demirören ve Karacan Grubu’nun ortak girişim şirketi DK Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş.’ye satışı konusunda, bu akşam Şirketimiz ile DK Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş. arasında genel esaslarda mutabakat sağlanmıştır. Hisse devir sözleşmesinin imzalanmasını takiben ayrıca detaylı açıklama yapılacaktır. Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu’nun Seri: VIII, No:54 sayılı Tebliğinde yeralan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını; bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.”

Açıklamada, hisse devir sözleşmesinin imzalanmasını takiben ayrıca detaylı açıklama yapılacağı belirtildi.

HANZADE DOĞAN SATIŞI MİLLİYET-VATAN ÇALIŞANLARINA NASIL DUYURDU?
Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner çalışanlara şu e-mail’i gönderdi:
Değerli Doğan Gazetecilik Çalışanları,

Doğan Yayın Holding’in yeniden yapılanma çalışmaları çerçevesinde Milliyet ve Vatan Gazetelerinin satışına karar verildi. Sözlü mutabakata varılan şartların anlaşmaya bağlanması ve yasal izinlerin alınması sonrasında satış işlemi sonuçlanacaktır.

Gazetelerimizin iş dünyasının tanınmış gruplarından Sn.Demirören ailesi ve Milliyet’in kurucuları Sn. Karacan ailesi ortaklığında alınması bizleri mutlu etti.

Doğan ailesi olarak, 32 yıldır Milliyet meşalesini büyük bir gururla taşıdık. Milliyet’in temsil ettiği değerlerin ülkemiz için çok önemli olduğuna inandık ve bu değerlerden ödün vermedik.

2003 yılında Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı olarak göreve başladığımda gazetemizle çok yakından ilgilendim. Daha iyiye götürebilmek için çok emek harcadım. Bu dönem içerisinde bazılarınızla yakın çalıştık, bazılarınızla sadece asansörde selamlaşabildik. Herzaman Milliyet’i ailem olarak gördüm.

Vatan gazetesi de 2003 yılında başladığı yayın hayatında, gazetecilik olarak büyük başarılar gösterdi.

Milliyet ve Vatan’ın yeni sahiplik yapısı altında yayınlarını başarı ile sürdüreceklerine gönülden inanıyoruz.

Sevgilerimle,
Hanzade Doğan Boyner
Yönetim Kurulu Başkanı
Doğan Gazetecilik A.Ş

GAZETEPORT

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?