Demokrasi Paketi

demokrasi paketi

Büyük bir heyecan yaratır ve sonunda çıkar herkesin ağzına bi parmak bal çalar ve millet öylece kala kalır. Demokrasi Paketi.Mahmut Özdamar yazdı.

Demokrasi Paketi

Sayın Başbakan’ın ticaret kabiliyetinden olsa gerek, yapacak olduğu her hareketin zamanını sabır ile bekler.

Çıta yükselir, yükselir…

Sabırlar iyice taşar.

Meraklar artık dayanılmaz seviyeye gelir.

Büyük bir heyecan yaratır ve sonunda çıkar herkesin ağzına bi parmak bal çalar ve millet öylece kala kalır.

Dün açıklanan Demokrasi paketi öncesi, gerek Milliyetçi Kürt’ler, gerekse Milliyetçi Türk’ler iyice gerilmiş bir vaziyette basın toplantısını seyrettiler. Sonuçta ne vatan bölünüyor edebiyatı yapılacak bir değişim gerçekleşti nede silaha devam diyebilecek bir duraksama çıktı.

Bir Kürt milliyetçisi paketden sonra ne elde ettik diye sorsa cevabını çok merak ediyorum. Ana dil’de eğitim yok. Seçimlerde baraj da düşmedi. O zaman değişen ne oldu? Topu topu 3 harf artık serbest.

Artık Kürt milliyetçileri X,Q,W harfleri serbest. Aslında ne kadar saçma.

Malum bizde önceden arap alfabesi vardı.Latin alfabesine geçince bu 3 harfi nedenini bilmiyorum ama almadık.Almayı bırak birde bunları yasakladık. Bu harfler bizi böler dedik. Oysa yıllardır Avrupa’lıları bölmedi.Hatta iki devlet tek millet dediğimiz Azeri’ler latin harfleri alırkende bu harfleride aldılar ama hala bölünmediler. Ama işte bizim devlet bu harfleri kendine düşman gördü..

Çok şükür o düşmanlık dün bitti..

Alevi’ler için Nevşehir Üniversitesi’nin ismi Hacı Bektaşı Veli Üniversitesi olarak değiştirilmesine üzüleyim mi yoksa sevineyim mi bilmiyorum. Hala bizde Hacı Bektaşi Veli ,Mevlana, Yunus Emre üniversitesi yoksa yazıklar olsun bize. Bu insanlar bu toprakların manevi direkleridir.

Birikmiş çok sorunlarımız var. Çok eksiğimiz var. Demokrasi paketi daha çok küçük bir başlangıç. Atılması gereken daha çok adım var.Yapılacak her değişiklik asıl uygulamada değer kazanacak.

Paketin ilginç yanı ne Kürt milliyetçilerine öğle demokratik özerklik, belediyelere geniş yetki gibi bir izlenim vermediği gibi, ulusalcılara da ülke bölünüyor naraları attıracak bir koz vermedi.

Hatta paketin sonucunda en karlı kesim muhafazakar kesim oldu.Artık başörtülülere yapılan sözlü veya fiili tacizler 1 ile 3 yıl ceza hükmü geliyor. Ve de hiç unutmam 1997’lerde kıyametlerin koptuğu, 2007’lerdeki meşhur mahalle başkısını tartışan ülkemde artık başörtülüler kamu hizmetindede serbesiyet kazandı.Hatta bu değişikliği ülkemiz çok sakin ve metanet ile karşıladı.

Velhasıl kelam demokrasi paketimiz ilki açıklandı.

Mutlak bu son değildir .

Daha nice demokrasi paketlerinize efendim…

Mahmut Özdamar / Pennsylvania 

[email protected]

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?