55.9 F
Los Angeles
28 Mart 2023
AnasayfaHaberlerGündemDepremde ölen 9 yaşındaki Mehmet, çizdiği resimde depremsiz bir yıl dilemiş

Depremde ölen 9 yaşındaki Mehmet, çizdiği resimde depremsiz bir yıl dilemiş


Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem sonrası Kayseri’den 71 itfaiye personeli, arama-kurtarma faaliyetleri için Kahramanmaraş’a gitti. Ekipler, 7 Şubat’ta Hayrullah Mahallesi’nde Yeşilada Apartmanı’nın enkazında Fatma Çopur (36) ile oğlu Mehmet Yücel Çopur’un olduğunu belirledi. Fatma Çopur, yaralı çıkarılırken, oğlunun hayatını kaybettiği belirlendi. Hastaneye kaldırılan Fatma Çopur da doktorların 4 gün süren müdahalesine rağmen kurtarılamadı.

Enkazdan kurtarıldıktan sonra hastanede hayatını kaybeden anne Fatma Çopur ile annesinden bir gün sonra cansız bedeni çıkarılan 9 yaşındaki Mehmet Çopur

Ekiplerin enkazdaki çalışması sırasında, Mehmet Yücel Çopur’un yılbaşında çizdiği resme ulaşıldı. Çopur’un, ağaç çizdiği resmine, ‘Yeni yıl kutlu olsun. 2021 depremsiz ve koronasız bir yıl diliyorum’ yazdığı görüldü. İtfaiye erleri, etkilendikleri bu resmi Kayseri’ye getirdi. Bölgede 17 gün boyunca çalışma yürüten ekipler, 37 kişiyi enkazdan sağ olarak kurtardı.

Yaşadıklarını anlatan itfaiye eri Özgür Öksüm, “Kahramanmaraş’a kurtarma operasyonu için giden ilk ekibiz. Bölgeye gittiğimiz zaman yıkım olduğunu gördük ama bu yıkım normal bildiğimiz yıkımlardan değildi. Kıyamet gibi bir durum vardı. Elimizden geldiğince insanları kurtarmaya uğraştık. Kurtardığımız insanlardan birinin ölüm haberini biraz önce aldık. Çok üzüldük. Bu aldığımız ikinci kötü haber.

Arama-kurtarma çalışmaları sırasında Fatma Çopur adında kadından ses aldık. O sese doğru yöneldiğimizde eşyaların olduğu bölgede ilk elimize gelen, Fatma Çopur’un oğlu Mehmet Yücel Çopur’un 2021 yılında çizdiği resim oldu. Bu resimde 2021 yılının yılbaşında çocuğumuz, ‘Depremsiz ve koronasız bir yıl diliyorum’ diye yazmış. Hiltiyi enkaza vurduğumuzda karşımıza çıkan ilk şey bu kağıttı. Elimize alıp, yazıyı görünce duygulandık. Biz de taş değiliz, etkileniyoruz ama duygularımıza hakim olmaya çalıştık.

MEHMET’İN RESMİ İTFAİYENİN DUVARINDA OLACAK

Sesin sahibi Fatma Çopur adında bir kadındı, kendisi ile saatlerce konuştuk. ‘Orada mısın? Geliyoruz, sabırlı ol’ diyerek çıkardık. Çıkardığımızda yaşıyordu ama bugün aldığımız haberde üçüncü gün ayağı kesilmiş, dördüncü gün Fatma hanım hayatını kaybetmiş. Biz resmi yapan oğlunu göremedik. Fatma hanımı çıkardığımızda ‘Oğlum ve babam var’ diyordu. Fatma hanım çıkarıldıktan 1 gün sonra da oğlu ve babasının cansız bedenleri çıkarıldı. Biz Mehmet’in yaptığı resmi aldık ve Kayseri itfaiyesine getirdik. Çerçevelettik, bundan sonra itfaiyenin duvarında olacak. Bu ne kadar zor olsa da bize Mehmet kardeşimizi hatırlatacak” diye konuştu. (DHA)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,378BeğenenlerBeğen
16,225TakipçilerTakip Et
3,499TakipçilerTakip Et
7,710TakipçilerTakip Et
31,000AboneAbone Ol

Kaçırmayın