Depremin Seçmen Profili

Kişinin gerçek görüntüsü düştüğü durum karşısında gösterdiği tepkidir. Van depremi sonrasında gösterilen gayret Anadolu insanının bu coğrafyada yaşayan tüm halkların acısını his etme adına güzel bir sınav ve sonuçtu. Oysa Siyasilerin takındığı tutum halkların gerçek profilini yansıtmıyordu.

Türkiye dışında ve kimi Türkiye içinde yaşayan insanlar sanırlar ki; Türkler ve Kürtler arasında öyle bir kin vardır ki, her an çatışma durumundadır. Kimi zaman da hak vermek gerekiyor lakin her iki halkı temsil eden siyasetçilerin yaydığı sinerji bu istikamettedir. Van da meydana gelen deprem sonrası oluşan organizasyon bozuklukları yine siyaset kurumlarının kendi örgütsel çekişmeleri idi.

Türkiye halkının göstermiş olduğu olağan üstü ilgi yıllardır devam eden çatışmaların çözümü için gösterdiği ilginin de bir yansıması olarak okunmalıdır. Halk bazı siyasilerin kendilerine malzeme olarak kullandığı bazı kaygıların yersiz olduğunu bu ülkede öteki birilerinin olmadığını ispatlamıştır.

Çıkan sonuç Ne Ak Partinin % 50 oy almasına, Ne de Bdp’nin oylarını artırmış olmasıyla doğru orantılıdır, Çıkan sonuç Diyarbakır’lı Şair Cahit Sıtkı TARANCI’nın Cumhuriyet’in ilk yıllarında istemiş olduğu gibi;

MEMLEKET İSTERİM

Memleket isterim
Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;
Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

Memleket isterim
Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;
Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

Memleket isterim
Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;
Kış günü herkesin evi barkı olsun.

Memleket isterim
Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
Olursa bir şikâyet ölümden olsun.

Latif Çavdar / Diyarbakır
[email protected]

https://alaturkaonline.com/yazarlar/latif-cavdar/

 

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?