57.5 F
Los Angeles
30 Mart 2023
AnasayfaHaberlerGündemDepremzede köylüler zor durumda: Römorku eve çevirdiler

Depremzede köylüler zor durumda: Römorku eve çevirdiler


Elbistan ilçesinde 6 Şubat’ta meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki depremde evli 11 çocuk babası Cuma Savrak, kalp krizi geçirdi.

Yakınları tarafından Elbistan Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Savrak, kurtarılamadı.

Babalarını toprağa veren aile, evlerinin hasar görmesi nedeniyle Akbayır Mahallesi’ne geldi. Aile, traktör römorkunu brandalar ile kapatarak barınağa dönüştürdü.

Römorka soba yerleştiren aile, soğuk havalarda depremden korunmaya çalışıyor.

AFAD tarafından da bir çadır verilen aile, kalabalık olduğu için hem çadırda hem de traktör römorkunda kalıyor. Aile, traktör römorklarından birini de erzak deposu olarak kullanıyor.

Yaşadıklarını anlatan 3 çocuk babası Adem Savrak, “7.6 büyüklüğündeki depreme yolda yakalandık. Eşim hamile olduğu için hastaneye götürüyordum. Deprem arabayı biri tutup sallıyormuş gibiydi. Aracı durdurup babamı aradım. Babam, ‘Yetiş oğlum, deprem oldu’ dedi. Tekrar eve döndüm. Eve geldiğimde babam kalp krizi geçiriyordu. Eşimi bırakıp, babamı hastaneye götürdüm. Her taraf berbattı. Hastaneye nasıl gittiğimi bilmiyorum. Babam deprem sonrasında yıkılan yerleri görmeye dayanamadı. Kalbi zayıf geldi” diye konuştu.

‘RÖMORKTA 15-20 KİŞİ KALDIĞIMIZ OLUYOR’

Babasını toprağa verdikten sonra traktör römorkunda yaşamaya başladıklarını belirten Savrak, “Römorkta 15-20 kişi kaldığımız oluyor. Bizler dışarıda ateş yakıp idare edebiliriz ama çocuklar edemez. Onları depremden değil de soğuktan öldüreceğiz. Römorka ancak oturarak sığabiliyoruz. Yapacak bir şey yok. Devletimizden, milletimizden Allah razı olsun. Allah bu acıyı kimseye yaşatmasın. Burada çok güzel bir dayanışma var. Bizler için değil, küçük çocuklar ve kadınlar için bir konteyner olursa çok iyi olur” ifadelerini kullandı.

‘BABAM DEPREMDEN ÇOK ETKİLENDİ’

4 çocuk babası Fatih Savrak (39) ise “Öğlen deprem olduğunu anlayınca uyandım. Çok şiddetliydi. Böyle bir şey yok. Ev başımıza yıkılacak zannettim. Evin duvarları çatladı ama yıkılmadı. Dışarı çıktık. Ağabeyimle babamın evine geldik. Deprem sırasında babam kalp krizi geçirdi. Ağabeyim onu hastaneye götürdü. Babam depremden çok etkilendi. Duvarlardan topraklar dökülmeye başlayınca kalp krizi geçirmiş. Kendisi kalp ameliyatı olmuştu. Babam, 11 çocuğun babasıydı. Onu kaybettik” dedi.

‘GECELERİ ÇOK SOĞUK OLUYOR’

Traktör römorkunda 8 aile kaldıklarını belirten Savrak, “Konteynır henüz gelmedi. Milletimiz sağ olsun. Yardımlar sürekli geliyor. İmkanlarımız doğrultusunda gidip alıyoruz. Çocuklarımıza yeterince giysi geldi. Evlerimiz berbat halde. Traktör römorkuna ayaklarımızı uzatmadan oturabiliyoruz. Kendimizi soğuktan korumak amacıyla içinde durabiliyoruz. Geceleri çok soğuk oluyor. Konteyner verilirse iyi olur. Zaman ilerledikçe yavaş yavaş isteklerimiz olacaktır. Her şey zamana bağlı” diye konuştu. (DHA)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,397BeğenenlerBeğen
16,222TakipçilerTakip Et
3,501TakipçilerTakip Et
7,711TakipçilerTakip Et
31,100AboneAbone Ol

Kaçırmayın