Derbiyi Kazanma Şifresi

Ercan Ozdemir - Yasin Ozdenak

Alaturka Spor Müdürü Ercan Özdemir hafta sonu oynanacak Fenerbahçe Galatasaray derbisini yorumladı. İşte derbiyi Kazanma Şifresi.

Hz.Hamza Cesareti , Hz.İsmail Sabrı

Umarım teşbihte hata olmamıştır. Derbilerin favorisi hiçbir zaman olmaz. Netekim ilk yarı Fenerbahçe’yi favori görüyordum ama Galatasaray kazandı. Yıllardır Saracoğlunda maç kazanamayan Galatasaray’ın işi gerçekten zor ama Efsane Galatasaray Kaptanı Yasin Özdenak “bu sefer içimde bir his var, Fenerbahçe’yi yeneceğiz” dedi.

Her zamanki gibi ben hislerimle değilde son dönem takımların durumlarına göre yorum yapmak istiyorum.

Galatasaray 4 puan farkıyla önde. Bu puan farkının korunması veya 7 ye çıkması Galatasaray’ın dünden razı olduğu bir durum olduğuna göre önce beraberlik sonra alınabilecek bir galibiyet için oynayacaktır. Fenerbahçe ise mutlak kazanmak için sahaya çıkacaktır. Aslında bu şablon her ne kadar Galatasaray’ı daha az stresli göstersede bence zoraki durum Fenerbahçe’nin işine yarayacaktır. Neden?

Hamza Hoca son 11 maçın 9 unu kazanmasına rağmen defansı en sorunlu ve sıkıntılı bölge olarak göze çarpıyor. Açık farklı kazandığı maçlarda bile çok pozisyon veriyor. Açıkçası takım kontraya çıkacak oyuncu yapısına sahip olmasına rağmen sağlam defans yapacak yapısı yok. Ancak orta saha ve hücum hattı form durumlarının iyi olması durumu idare ettiriyor. Aynı anda Sneider, Selçuk, Yasin, Bruma ve Hamit’in formda olması büyük avantaj.

Fenerbahçe’ye baktığınız zaman Sow, Emenike, Kuyt, Diego, Webo, Emre, Caner, Gökhan gibi sürekli hücum düşünen oyuncu yapısı ve bol gol pozisyonu üreten yapısı ile büyük güç. Ancak en büyük sıkıntısı kaptırdığı toplardan sonra geriye dönüşler ve defansın topu orta sahaya aktaracak kapasitede olmamasından dolayı Emre ve Mehmet Topal’ın çok gerilerden top alıp oyun kurmaya çalışıp hücuma çıkışların yavaşlamasına sebep olması. Yani başarılı dahi olsalar sürekli set hücum yapmak zorunda kalmaları.

Yukarıda ki küçük analizden bile Galatasaray’ın cesaretli oynayıp Fenerbahçe defansını zorlayıp Fenerbahçe’nin çok adamla çabuk hücum etme olasılığını ortadan kaldırması gerektiği ortaya çıkıyor. O zaman Hamza Hoca’nın Şeytan’ın bile karşısına çıkmaya korktuğu, aslanlarla boğuşan Hz.Hamza cesaretine ihtiyacı olup Saracoğlunda atak oyun oynaması gerekiyor.

Oyuncu yapısı itibarı ile set hücumlara mahkum olan Fenerbahçe’nin oyunu Galatasaray sahasında tutan sabırlı pozisyon oyunu oynaması gerektiği ortaya çıkıyor. O zaman İsmail Hoca’nın Hz.İsmail sabrı ile maçı kazanamassam yanarım, kovulurum, sıkıntı yaşarım stresinden uzaklaşıp takımını rahatlatıp sonuna kadar sabırlı oyunu ve topu sürekli kontrol eden bir yapıda oynaması gerekiyor.

Galatasaray’ın sahaya son iki lig maçında çıkacağı 11 ile oynaması gerektiğine inanıyorum. Sadece derbi tecrübesi daha çok olan Semih’in Koray yerine oynayabileceğini düşünüyorum. Olcay ve Yasin’ın oynadığı kanatta Gökhan’ın bindirmelere fazla cesaret edebileceğini düşünmüyorum. Aynı şekilde Bruma ve Sabri gibi iki oyuncu karşısında Caner’in de çok bindirme yapabileceğine ihtimal vermiyorum. Set hücumlarda beklerin önemi yüksek. Eğer bu bindirmeleri yaparlarsa arkalarında bırakacakları boşluklara Olcay, Yasin, Bruma, Sabri koşu yapma becerilerine sahip. Bu da bekleri geri çekip set hücum organizasyonları bozacaktır.

Bakalım neler olacak. Herkes gibi ben de Hamza Hoca ile İsmail Hoca’nın oyuncu ve oyun tercihlerini merakla bekliyorum.

Ercan Özdemir / Los Angeles

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?