Dev sitelere yasak gelebilir

Facebook, Google ve daha bir çok dev site, uyarıya kulak vermezlerse bu ülkede yasaklanabilir.

Google, Facebook ve diğer pek çok internet devi, Hindistan Yüksek Mahkemesi tarafından uyarıldı ve eğer sitelerindeki “hakaret ve mahremiyet içeren” içerikleri kaldırmazlarsa, engellenecekleri söylendi. Delhi Yüksek Mahkemesi, Facebook ve Google yetkililerine, şirketlerinin “daha sıkı denetim” yapmalarını ve zararlı içeriklerin sitelerinde yayınlanmasını engellemelerini söyledi. “Yoksa, tıpkı Çin’deki gibi, tüm bu sitelerin engellenmesi emrini veririz” dedi mahkeme…

Facebook ve Google’ın yanında 10 farklı yabancı siteye daha mahkeme celbi geldiği öğrenildi. İnternet devlerine, 13 Mart’taki mahkemeden önce iddia edilen içerikleri sitelerinden kaldırmaları söylendi. Mahkemenin baş yargıcı Vinay Rai’nin aynı zamanda Microsoft, Yahoo! ve YouTube’da da memnun olmadığı bazı durumlar var.

Geçtiğimiz ay da Hindistanlı yetkililer, bu şirketlere sitelerindeki uygunsuz gördükleri içeriklerden kurtulmalarını söylemişti. Ancak Hindistan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Kapil Sibal, bunun sansür anlamına geldiğini reddetti, 1.2 milyar nüfus ile dünyanın en büyük demokrasisi olduklarını ve “halkın hassasiyetini” korumaları gerektiğini belirtti. Sibal’in bahsettiği “uygunsuz” içerikler ise, Hindistanlı politikacıların ve dinsel objelerin sahte çıplak fotoğrafları.

Facebook ve Google’dan henüz resmi bir açıklama yapılmış değil. Ama yakında Hindistan’da tüm bu dev siteler yasaklanırsa kimse şaşırmamalı…. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?