Devam ederse NATO’nun sorunu olur

Başbakan Erdoğan, İtalya ziyareti öncesi Corriere della Sera gazetesine konuştu.

Suriye konusunda, NATO’nun, üyelerden birine yapılan saldırı hepsine yapılmış kabul edilir diyen 5’inci maddesinin işletilebileceğini belirten Erdoğan şunları söyledi: “Esad rejimi bitmiştir. 10 bin ölü var. 25 bin göçmen Türkiye’de, 100 bini Ürdün’de. Suriye konusunda şu ana kadar sabırlı davrandık. Ama Suriye hükümeti, sınırda aynı hataları yapmaya devam ederse bu, NATO’nun 5. maddesinde belirtilen bir sorun haline gelir. BM Güvenlik Konseyi, ciddi kararlar almalı. AB dış gözlemci olarak kalmamalı. Askeri müdahaleyi düşünüyor muyum? Bu sadece Türkiye’nin sorunu değil. Güvenlik Konseyi, Arap Birliği’nin ortak adımları gerekmektedir.” Erdoğan röportajından diğer satırbaşları şöyle:

Laikliği baskı yaptılar

*Türkiye bir İslam devleti değil; işleyen bir Cumhuriyet parlamenter sistemidir. İslam ve demokrasinin birlikte yaşayabileceğini gösterdik.

*AB’ye üyelik konusunda fikrimiz değişmedi. Ancak AB ülkeleri bizi almamak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Ama biz de AB’ye üye olmak için elimizden gelen her şeyi yapıyor ve yapacağız. Umarım bu hatadan dönerler ve bizi en kısa zamanda aralarına alırlar.

*İtalya ile ikili ilişkilerimiz çok iyi. Özellikle de ekonomik alanda… Ama her ne kadar yıllık 21.5 milyar dolarlık bir ciro varsa da bu yetersiz. Bunun için her türlü ilişkilerimizi daha da ileriye götürmeyi istiyoruz.

*Laik devlette din özgürlüğünü saf dışı bırakmak olmaz. Laiklik her türlü inanca kendini uzak tutar. Ancak Türkiye’de bu Müslümanlara karşı bir baskı olarak kullanılıp eğitim haklarını da engelledi. Bu haksızlığa karşı her dine özgürlük hakkını garanti ediyoruz. Neden kadınlara türban yasaklansın? Bu ne ABD’de, ne İtalya’da, ne de başka ülkelerde var. Yakında bu sorunu çözeceğiz.

*Türkiye’de cezaevinde yatan gazetecilerin çoğu gerçek gazeteci değil. Çünkü onların terör örgütleri ile bağlantıları var.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?