Diplomat çocuklarının duty-free tüccarlığı

İsviçre ile Fransa arasında, bir ülkede ucuza aldığı sigaraları diğerinde satıp para kazanan diplomat çocukları krizi yaşanıyor.

Cenevre’nin birkaç kilometre kuzeyinde ve İsviçre’nin Fransa’yla sınır bölgesi olan Ferney-Voltaire’de bulunan lisede, diplomat ailelerine mensup çok sayıda çocuk eğitim görüyor.

Yasal ama etik değil

İsviçre gazetesi 20 Minutes’in haberine göre Ferney-Voltaire Uluslararası Lisesi adlı okulda ortaya çıkan skandal herkesi hayretlere düşürdü. Öğrencilerin, Cenevre’deki Birleşmiş Milletler (BM) binası yakınında bulunan ve gümrüksüz ürün satan mağazaya gittiği ve ebeveynlerinin diplomat olmaları sayesinde buradan istedikleri zaman alışveriş yaptığı, dahası, mağazadan paketi iki euro’ya karton karton sigara alıp, Fransa’da sattığı belirlendi. Diplomat çocukları sınırı geçip Fransa’ya ulaştıklarında sigaraları, paketi 5 Euro’ya gelecek şekilde satıyor ve cep harçlığı kazanıyor. Fransa’da bir paket sigaranın ortalama fiyatı 6.20 Euro. Yetkililer, yasal olmasına karşın etik bulunmayan bu ticarete karşı çare arıyor.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?