Diplomatlar New York Türk Kültür Merkezi’nin iftarında buluştular

newyork-tcc-iftar

Diplomatlar New York Türk Kültür Merkezi’nin iftarında buluştular.  Türk Kültür Merkezi (TCC) onlarca farklı ülkenin diplomatını iftar sofrasında bir araya getirdi.

Diplomatlar New York Türk Kültür Merkezi’nin iftarında buluştular

ABD’nin New York kentindeki Türk Kültür Merkezi (TCC) onlarca farklı ülkenin diplomatını iftar sofrasında bir araya getirdi.

TCC tarafından verilen iftar yemeğine katılan İngiltere, Danimarka, Romanya, Uruguay, ABD, Kosta Rika, Mısır, Kazakistan, Karadağ, İspanya, Avusturya, Kanada, Kosova, İsrail, Güney Kore gibi ülkelerin Birleşmiş Milletler’de (BM) görevli büyükelçileri ve New York başkonsolosları ile diplomatlar katıldı. Programda Türkiye adına BM daimi temsilciliği ile başkonsoloslukta görevli konsoloslar katıldı.

Yapılan iftarın ardından kürsüye gelerek duygu ve düşüncelerini açıklayan ülkelerin büyükelçileri, başkonsolos ile diplomatları, insanların bir Allah’a inandığı, dinlerin değil politik kavgaların düşmanlıkların asıl kaynağı olduğu hususuna dikkat çektikleri görüldü.

newyork-tcc-iftar-2

İspanya, Kosova, Karadağ, İngiltere temsilcilerinin konuşmasının ardından Uruguay’ın BM’deki Büyükelçisi Jose Luis Cancela kısa ancak etkileyici bir konuşma yaptı. Cancela konuşmasına, ”Müsaade ederseniz sizleri kız ve erkek kardeşlerim diye hitap etmek istiyorum. Eşim ile birlikte ilk defa katıldığım bu iftar programından çok etkilendiğimi itiraf etmek istiyorum. Hepimiz Allah’a inanıyor ve O’nun kullarıyız. Hristiyanlıkta bunun tam karşılığı ‘Tanrı’nın çocukları’ olarak ifade edilebilir. Bu nedenle hepinize kız ve erkek kardeşlerim diye hitap etmek istedim” dedi.

Dinlerin ya da inançların arasında bir düşmanlığın olmadığını vurgulayan Büyükelçi Cancela, ”Sorun politik çıkar çatışmalarında. Ancak devletler bunu açıkça ifade etmek yerine el altından sanki dinler arası bir sorun varmış gibi kamuoyuna yansıtıyor” diye konuştu.

TCC New York Müdürü Mehmet Kılıç’ın Ramazan’ın Müslümanlar için ne anlama geldiğini özetlediği kısa konuşmasının ardından programda Başkan Barack Obama’nın da Ramazan için dile getirdiği mesajı katılımcılara sinevizyon ile gösterildi.

newayork-tcc-iftar-3

BM Genel Kurulu gibi iftar

Güney Kore, Uruguay, Senegal, Sri Lanka, Haiti, Gabon, Fiji gibi ülkelerin BM’de görevli büyükelçileri ile Mısır, İsrail, Karadağ, Kosta Rika, Malezya, Çek, Avusturya, Kanada’nın New York başkonsolosları ve Almanya, Amerika, Türkiye, İspanya, Filipinler, İngiltere, Danimarka, İsviçre, Rusya, İtalya, Romanya, Hollanda, Bulgaristan gibi ülkelerinde daimi temsilcilikleri ile başkonsolosluklarında görevli konsolosları katıldı. Ülke temsilciliklerinin dışında BM’de görev yapan bazı kurumlarında diplomatları iftar yemeğinde hazır bulundu.

İftar yemeğinin ardından sırasıyla kürsüye gelen diplomatlar, Ramazan ve Türkiye hakkındaki izlenimlerini katılımcılarla paylaştı. Romanya başkonsolosluğu adına programa katılan Simona Boscan, 18 ay görev yaptığı Türkiye için, ”Türkiye’yi seviyorum. Bu nedenle Türk gelenek ve göreneklerini de bir hayli öğrendim” dedi.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği’nde görevli konsolos Aziz Sevi, Büyükelçi Ertuğrul Apakan’ın selamlarını getirdiğini ifade ederek, Afrika’ya yardım konusunda duyarlı davranan TCC yetkililerine teşekkür etti.

Mısır’ın New York başkonsolosu Muhammed Fakhry, ”Böyle bir programa katılmaktan dolayı ne kadar onur duyduğumu ifade edemem. Geçen yıl da TCC’nin iftar programına katılmıştım ve çok başarılıydı, bu sene de yine harika bir iş başardınız” dedi.

Kanada’nın New York başkonsolosu John F. Prato, Kanada devleti olarak her yıl Ramazan ayında ülkelerinde yaşayan Müslümanların bu kutsal ayını tebrik ettiklerini hatırlattı. Prato ayrıca, Ramazan ayının tüm dünyada barış ve kardeşliği arttırmasını diledi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?