Dışişleri’nde Suriye’de kayıp 2 gazeteci alarmı

Suriye’de gittikten sonra 5 günden bu yana akibetlerinden haber alınamayan 2 Türk gazeteci Dışişlerini harekete geçirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya’da yaptığı açıklamada Gerçek Hayat dergisi Ortadoğu temsilcisi ve Milat gazetesi yazarı Adem Özköse ile kameraman Hamit Coşkun’un bulunması için Suriye yönetimi nezdinde her türlü girişimin yapıldığını söyledi.

Davutoğlu “Olağanüstü şartlarda görev yapan gazeteciler, her zaman bazı risklerle karşı karşıya kalabilir. Ama kim, nerede olursa olsun, basın mensupları görevlerini yaparken, onların can güvenliğinin teminat altına alınması lazım. Son dönemde Suriye’de uluslararası basında da kayıplar oldu. Bu Suriye’deki durumun ne kadar ciddi bir duruma geldiğini gösteriyor” dedi.

En son İdlib’deydiler

Özköse ve Coşkun, Milat Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Adakoğlu’nun bildirdiğine göre Suriye’deki olayları izlemek ve belgesel çekmek için 10 Mart’ta gün önce ülkeye giriş yapmıştı. Adakoğlu iki gazeteciden en son İdlib kentindeyken haber aldıklarını, o günden sonra irtibatı kaybettikleri söyledi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?