Dışişleri’nden Redhack’e yanıt

Dışişleri Bakanlığı, devletin arşivini de tutar. Dolayısıyla Dışişleri Bakanlığı’ndan yaşanacak herhangi bir bilgi sızıntısı, tüm politikaları etkileyebilir.

Redhack internet korsanları grubu, Temmuz ayında Dışişleri Bakanlığı’nın server’ına girmeyi başardı. O dönemde görüşüne başvurduğumuz Dışişleri Bakanlığı yetkilileri korsanların ele geçirdikleri belgelerin “rutin” olduğunu açıklamıştı.

Ancak iş burada bitmedi;

Redhack, hafta sonu da Dışişleri Bakanlığı’na ait bazı belgeleri, yayına verdi. Yayınlanan belgelerde, Dışişleri Bakanlığı’na ait atama kararnameleri ile Almanya’daki bir başkonsolosluğa ait yazışmalar da vardı. Redhack grubu, bu yayınladığı belgelerle, Dışişleri Bakanlığı’nın daha önce yaptığı “Hassas bilgilere ulaşamadılar” açıklamasının çürütüldüğünü iddia etti.

REDHACK DIŞİŞLERİ’NİN BELGELERİNİ YAYIMLADI

Biz de bu soruyu yani bilgisayar korsanlarının Dışişleri’nin hassas bilgilerine gerçekten ulaşıp ulaşamadığını yeniden, bu konudaki en yetkili isme, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Naci Koru’ya sorduk.

Koru’nun yanıtı net bir “hayır” oldu. “Hayır, bilgisayar korsanları Dışişleri Bakanlığı’nın hassas bilgilerine ulaşamadılar.”

Bakan Yardımcısı, bunun gerekçesini de şöyle açıkladı: “Bilgisayar korsanlarının ulaştığı bilgiler, Dışişleri’nin dünyanın dört bir tarafına bilgilendirme amaçlı gönderdiği rutin kararnameler, büyükelçiliklerimiz ve başkonsolosluklarımızla yapılan bazı yazışmalar. Metinlerin içeriğine bakarsanız, bunların genellikle bazı ülkelerdeki basın yayın organlarında yer alan haberlere ilişkin raporlar, idari ve mali konulardaki rutin yazışmalar olduğunu görürsünüz. Dolayısıyla bunlar gizli değil. Ancak yine de sunucularımıza dışarıdan saldırı yapılabilmiş olması güvenlikle ilgili önlemleri arttırmamız gerektiğini bize göstermiş oldu. Biz de bu yönde çalışmalar yaptık ve gerekli güvenlik önlemlerini aldık. Bundan sonra da bu konuda daha titiz olacağız.”

Peki, rutin olmayan, hassas yazışmalar?

Büyükelçi Koru, “İnternet üzerinden gizli, hassas yazışmalar yapmıyoruz. Hassas yazışmalar için ayrı bir sistemimiz var. Bu sistemimiz internete bağlı olmadığı için dışarıdan erişim imkanı zaten mevcut değil” dedi.

TÜBİTAK DÜZENLİ OLARAK “SALDIRI” YAPIYOR
Dışişleri Bakanlığı, Redhack saldırısının ardından sistemini yeniden gözden geçirmiş. Naci Koru, “Bu konuda TÜBİTAK ile çalışıyoruz. Milli sistemleri kullanıyoruz” dedi ve ekledi: “Bu önlemler çerçevesinde TÜBİTAK tarafından, sistemin kontrolü amacıyla, Dışişleri Bakanlığı sunucularına düzenli aralıklarla korsan saldırılar da düzenliyor.”. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?