Doğu Karadeniz İşadamları Heyeti Washington’daki resmi temaslarını sürdürüyor

Doğu Karadeniz İşadamları Heyeti Washington’daki resmi temaslarını sürdürüyor
Doğu Karadeniz İşadamları Heyeti’nin ABD’deki iş ve inceleme gezisi sürüyor.   

Ticaret Bakanlığı Yetkilisi Corey Wright ile görüşen heyet, Wright’ın “Türk fındığını ABD’ye ihraç etmek için başvuruda bulunun, geç kalmayın” önerisi ile karşılaştı. Ticaret Bakanlığı Yetkilisi Corey Wright, özellikle gıda ürünlerinin Amerika pazarına girişi hakkında bilgilendirmede bulunarak Türk fındığının da bu anlamda Amerika pazarında önünün açılması gerektiğine işaret etti. Wright “ABD hükümeti olarak gıda sektöründeki ürünlerin ticaretinde uyulması gereken bazı prosedür kararlarını yeni aldık. Bu doğrultuda gıda ürünlerinin ABD’ye girişi için belirli tahlil ve analiz sonuçlarına uyulması gerekiyor. Türk fındığının ABD’ye ülkenizden direkt ihracatı için başvuruda bulunarak ABD’deki analiz sonuçlarını çıkartmanız gerekiyor. Bu analizler yapılmadan hiçbir gıda ürünü ABD’ye giremiyor. Bir analiz ve bunu takip eden süreç en az başvurudan sonra bir iki yıl sürüyor. Türkiye fındık için ABD pazarında zaman kaybetmemesi için başvurusunu hemen yapmalıdır” dedi.

01dkaradenizDoğu Karadeniz heyeti, ABD Ticaret Bakanlığı’nda da resmi temaslarda bulundu.
 
Bakanlıkta, Uluslararası Ticaret Ofisi Avrupa Birliği Ülkeleri Direktörü Jay A. Burgess başkanlığındaki heyetle bir saati aşkın bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşmede Trabzon ve bölge hakkında bilgilendirmede bulunan Vali Dr. Recep Kızılcık, Trabzon’un tanıtıcı bir dokümanını heyete sundu. Afganistan’dan çekilmekte olan uluslararası askeri güçlerin Trabzon’un lojistik avantajlarını kullandığını anımsatan Vali Kızılcık, “Almanya, Belçika ve İsveç Trabzon Havaalanı ve Limanını kullanarak aşamalı olarak Afganistan’dan çekilmektedir. Bu gelişme Trabzon’un lojistik anlamda ne kadar önemli olduğunun önemli bir göstergesidir. Bu lojistik avantaj ticaret ve yatırım başta olmak üzere birçok konuda işbirliği için de kullanılmalıdır” diye konuştu.  

Trabzon’un Karadeniz Havzası ve Kafkas ülkeleri ile başta olmak üzere özellikle Rusya Federasyonu ve Gürcistan için çok avantajlı bir konumu bulunduğunu kaydeden Vali Kızılcık, “Trabzon’un sahip olduğu uluslararası ticaret avantajları başka hiçbir ilde yoktur” diye konuştu.

Direktör Jay A. Burgess, Vali Dr. Recep Kızılcık’ın Trabzon ile ilgili sunumundan etkilendiklerini belirterek, bu ay içerisinde Türkiye’ye yapılacak ziyaret kapsamında İstanbul ve Ankara temaslarının yanı sıra Trabzon’u da ziyaret etmeyi planladıklarını vurguladı.

Öte yandan Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık başkanlığındaki iş adamları heyetinde, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel’in yanı sıra bölgeden çok sayıda işadamı bulunuyor.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?