Doğumgünün kutlu olsun Amerika !

Amerika’da azınlık olsak da yaşadığımız bu toprakların bağımsızlık gününü saygıyla anıyor, aynı şekilde bizim ülkemizin de bağımsızlık gününün saygıyla anılmasını bekliyoruz ! Doğumgünün kutlu olsun Amerika !

Amerika’daki Aileniz Alaturka Online

Los Angeles’ta 4 Temmuz Havai Fişek gösterilerini izlemek için en iyi adresler

Özgürlük günü, Amerika Birleşik Devletleri’nin doğum günü olarak bilinir ve her yıl 4 Temmuz günü kutlanır. 

Özgürlük günü, Amerika Birleşik Devletleri’nin doğum günü olarak bilinir ve her yıl 4 Temmuz günü kutlanır.  Bu ulusal bayram ilk defa 4 Temmuz 1776 tarihinde Philadelphia’da Ulusal Meclis tarafından Özgürlük Bildirisi’nin imzalanması ile kutlanmaya başlandı. Bugünde tüm dünyaya A.B.D.ni oluşturan ilk 13 eyaletin (13 kolonilerin) artık İngitere’ye ait olmadığı duyuruldu. 13 koloniler; Connecticut, Delaware, Georgia, Maryland, Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, New York, North Carolina, Pennsylvania, Rhode Island, South Carolina, Virginia eyaletleridir.

Bu duyurudan sonra 4 Temmuz 1777’de Philadelphia’ da gece gökyüzü havai fişekleri ile donatıldı, mumlar evlerin pencerelerini ve binaları aydınlattı. Kiliselerde çanlar çalındı ve sessizliği bozmak için gemilerden toplar patlatıldı. Bütün şehir Amerika Birleşik Devletleri’nin kuruluşunun ilk yıldönümünü kutladı.

Millet Meclisi 1942 yılında “4 Temmuz”u ulusal tatil olarak ilan etti. Bugün savaş gazileri biraraya gelip kazanilan zaferleri hatırlatırlar. Kasaba ve şehirlerde Amerikan bayrakları asılır, dükkanlar kırmızı, beyaz ve mavi renklerle dekore edilir. Sokaklarda özgürlük bildirisi okunur ve insanlar yürüyüş yapar. Bugünün en önemli özelliği şehirlerin en merkezi ve turistik yerlerinde büyük havai fişek gösterileri yapılmasıdır.

Özgürlük Bildirisi, Thomas Jefferson, John Adams, Benjamin Franklin, Roger Sherman ve Robert R. Livingston tarafından yazılmıs bir dökümandır ve şu anda ulusal arşivlerde gösterilmektedir.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?