dolama hastaligi nedir tedavisi
Dolama Nedir? Dolama Nedenleri Ve Tedavisi Nasıldır? Bu yazımızda dolama rahatsızlığı ile herşeyi öğrenebilirsiniz..

Tırnak dibi iltihapları, dolama olarak bilinir. Tırnakla derinin birleştiği yer, kütikül tırnağı çevreleyen ölü deri ile sıkıca örtülür.

Kütikül zarar görürse, koruyucu çerçeve bozulur ve çatlaktan iltihap yapıcı etkenler girerler.

Bu yazımızda dolama rahatsızlığı ile herşeyi öğrenebilirsiniz..

Dolama Nedir? Dolama Nedenleri Ve Tedavisi Nasıldır?

Dolama tırnak çevresinin iltihabı olarak tanımlanabilir. Tıpta perioniksis olarak bilinen bu enfeksiyon bakterilere, mantarlara veya uçuğun etkeni olan virüse bağlı olabilir. Akut ve kronik olmak üzere iki şekli vardır. Akut şekil genellikle deride herhangi bir hasarlanma sonrasında gelişir.

Kronik şekil ise tırnak çevresinde sürekli bir kızarıklık ve şişliğin varolduğu zaman zaman ağrılı alevlenmeler yapan şekildir. Kronik perioniksis en sık rastlanılan tırnak hastalığıdır.

Özellikle el parmaklarında ve elleri fazla neme maruz kalan kişilerde gözlenir. Ev kadını, çamaşırcı, bulaşıkçı, barmen, balıkçı gibi mesleklerde bu nedenle sık olarak görülür. Şeker hastalarında da sıklığı fazladır, özellikle suyun ve deterjanların neden olduğu tahrişe veya manikür ya da başkaca kökenli bir deri hasarı sonucunda tırnak üzerini örten deri kısmı ile tırnak arasında bir boşluk gelişir.

Buraya genellikle Önce mantarlar yerleşir. Bilahare mikroplar da gelerek tipik tabloyu oluşturur. Tırnak dibi şiş, ağrılı olup zamanla tırnakta da kahverengimsi bir renk değişikliği gelişir. Akut ataklarda antibiyotik tedavisi ve harici uygulamalar gerekir. Ancak hastanın banyo ve seyrek el yıkamaları dışında mutlaka sudan uzak kalması gerekecektir.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?