Dr. Mahmut Ekenel Yapı Yönetmeliği ve Denetimi üzerine İstanbul’da Seminer Verdi

Kaliforniya Temsilcimiz ve Değerli Yazarımız Dr. Mahmut Ekenel Yapı Yönetmeliği ve Denetimi üzerine seminer verdi.

Dr. Mahmut Ekenel Yapı Yönetmeliği ve Denetimi üzerine İstanbul’da Seminer Verdi

İnşaat Yüksek Mühendisi Dr. Mahmut Ekenel 18 Kasım 2011 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesinde “Amerika’da İnşaat Yönetmelikleri ve Yapı Denetimi” isimli bir seminer verdi.  Seminere İTÜ Yapı Malzemesi ve Yapı Anabilim Dalından otuza yakın akademisyen ve birçok öğrenci katıldı.

23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen 7.2’lik Van depremine vurgu yaparak konuşmasına başlayan Dr. Ekenel,Van depremindeki ciddi kayıpların Türkiye’de yapı sürecinin denetimden yoksun olarak geliştiğini gösterdiğini, sağlıklı bir etkin yapı denetim sisteminin güvenli ve sağlam binaların yapımı için şart olduğunu belirtti. Konuşmasında Amerika’da yapı denetim sisteminden örnekler veren Dr. Ekenel, Amerika’da Yapı Yönetmeliğinin yerel yönetimler tarafından halkın mutlaka uyması gereken bir kanun ciddiyetinde uygulandığını, binaların yerel imar daireleri tarafından taviz verilmeden denetlendiğini, kaçak veya yönetmeliğe uymayan inşaatların da belediye başkanına bağlı bir birim olan polis dairesi tarafından derhal durdurulduğu belirtti.

Konuşmasında Amerika’daki mühendislik eğitimine de değinen Dr. Ekenel, her dört yıllık İnşaat Mühendisiği bölümünü bitiren mühendisin proje yapma ve imza atma yetkisine sahip olmadığını söyledi.

Amerika’da bir mühendisin projelere imza atma yetkisine sahip olabilmesi için Amerika çapında yapılan “Profesyönel Mühendislik” isimli iki adet 8 saatlik, toplam 16 saatlik bir sınavı geçip Profesyönel Mühendis ünvanı alması gerektiğini, hatta yaklaşık 45 eyaletin bu sınavı da yeterli görmeyip, buna ilaveten her sene 15 saatlik mesleki eğitimi şart koştuğunu belirtti.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?